ביקורת מבנים לפני קנייה

בדיקת מבנים, ביקורת מבנים או בדק בית הם שמות שונים לבדיקת חובה שאתם ממש לא רוצים לוותר עליה לפני עריכת עסקת רכישה של נכס מכל סוג שהוא, פרטי, מסחרי, להשקעה או למגורים בעצמכם. אם מדובר במבנה – אתם ממש רוצים לבדוק אותו לפני שאתם חותמים על התחייבות לרכוש אותו.

שירותי ביקורת מבנים

במציאות בה אפילו מבנים חדשים נמסרים ללקוחות עם ליקויים, ובעסקאות בהן מדובר על פי רוב בסכומים גבוהים ובהשקעה לא מבוטלת לטווח ארוך, אתם לא רוצים לקנות "חתול בשק". כמו שעושים לפני עסקת נדל"ן את כל התחשיבים הפיננסיים והבדיקות הכלכליות, אסור לכם לוותר גם על הבדיקות הפיזיות. כדאיות כל עסקת נדל"ן מתבססת על כך שאתם מבינים לאשורו את המצב של המבנה על כל המשתמע ממנו – האם צפויות לכם שנים ארוכות של תחזוקה מינימלית, או שכבר בחורף הקרוב תזדקקו להשקיע בשיפוץ מאסיבי.

למה חשוב לערוך בדיקת בית לפני קנייה? איזה בדיקות מבוצעות במסגרת ביקורת מבנים? מהו התזמון המתאים ביותר לעריכת בדיקת מבנים? מה העלות של בדיקת מבנים? המומחים של גאיה הנדסה מסבירים לכם למה ביקורת מבנים היא בדיקה שלא ניתן לוותר עליה.

ביקורת ובדיקת מבנים לפני קנייה

מה זה ביקורת מבנים?

ביקורת מבנים היא בדיקה שמזמין בעלים של נכס או נציגות בעלים של מספר נכסים או בעל עניין בנכס (כמובן בהסכמה ואישור של בעל הנכס) על מנת לבצע בנכס הנרכש או בשטחים המשותפים שלו, לצורך איתור ליקויי בנייה. ליקויי בנייה הם למעשה כשלים בתכנון או בביצוע הבנייה שיכולים לנבוע מרשלנות, מחוסר תשומת לב, מתכנון לקוי והם נוגדים את תקני הבנייה הקיימים והמקובלים לפי מכון התקנים הישראלי.

ביקורת מבנים נהוג לערוך ברכישת דירה יד ראשונה מקבלן לפני קבלת המפתח לדירה, בעת עריכת פרוטוקול מסירה של הבניין לרכוש המשותף, בדירת יד שנייה לפני עריכת עסקת הרכישה, ואף בנכסים מסחריים מסוגים שונים, החל ממשרד בודד בתוך מבנה ועד מבנה מסחרי שלם. במסגרת ביקורת מבנים ייבחנו חומרי הבניין וטיבם, איתור סדקים, בדיקת רטיבות ואיטום, עבודות חשמל, עבודות גבס, ריצוף, מסגרות, אינסטלציה ועוד. בכל הקשור לרכוש המשותף ייבחנו קומת הכניסה והלובי, הגגות, שטחי הגינון, חדרי התפעול ועוד.

מי שעורך את ביקורת המבנים הוא מהנדס בניין מומחה באמצעות מכשור מיוחד ומתקדם ובהתאם לתקנים, לדרישות המקצוע ולחוק. לאחר עריכת בדיקות המבנה, המהנדס יכין חוות דעת ובה הוא יפרט את כלל הליקויים שנמצאו במבנה וימסור אותה למזמין בדיקת המבנים. חוות דעת זו יכולה לשמש את הרוכש הפוטנציאלי, או מי שעתיד לקבל את הנכס, גם בהחלטות ומידע לגבי העסקה עצמה, וגם בהצבת דרישות לתיקון ליקויים לפני העסקה.

למה חשוב לערוך בדיקת מבנים?

לאיתור ליקויי בנייה יש משמעות אדירה מבחינה כלכלית ומבחינת איכות החיים של המתגוררים במבנים. כך למשל עריכת בדיקת בית לפני קנייה של דירה יד שנייה ואיתור ליקויים חמורים במבנה יכולים להוביל לסיכול העסקה, או לחילופין לשינוי תנאי ההסכם למשל חיוב המוכר בתיקון הליקויים או הפחתה בשווי התמורה.

נדגיש כי במסגרת הסכם המכירה הרוכש מתחייב כי בדק את הדירה ומצא אותה לשביעות רצונו במצבה הנוכחי כמו שהיא (As Is) ומכאן חשיבות נוספת ומשפטית לעריכת בדיקות המבנה. בהיעדר דו"ח ביקורת מבנים על ידי בעל מקצוע מוכר ומאושר, לא יוכל הרוכש בדיעבד לבוא בטענות אל המוכר בכל ליקוי שהוא שיתגלה, אלא אם יצליח להוכיח שליקוי זה הוסתר ממנו בכוונת מכוון ונעשה ניסיון להטעותו. טענה שקשה מאד להוכיח בבית המשפט.

דוגמא נוספת היא בעריכת בדיקות מבנים לפני קבלת מפתח בדירה יד ראשונה מקבלן. במקרה הזה, החשיבות נובעת מתקופת האחריות שחלה על הקבלן על פי הדין ועל פי הסכם הרכישה. כלומר, במידה ובעל הדירה ידרוש מהקבלן את תיקון הליקויים בתקופת האחריות, הקבלן הוא זה שיישא באחריות תיקון הליקויים העשויים להסתכם בסכומים כספיים אדירים.  עריכת בדיקת מבנים חשובה לא פחות בנוגע לרכוש המשותף של בניין משותף על מנת לאפשר לבעלי הדירות להנות מהבניין, לחיות בביטחון, ולמנוע נזקי שרשרת נוספים.

לכך נוסיף שני שיקולים, האחד שאיתור ליקויי בנייה הוא לא עניין נדיר בבנייה, לא חדשה ולא ישנה, אלא מדובר בתופעה שכיחה למדי. בנוסף, העלות של עריכת בדק בית הוא מזערי ביחס לעלות תיקון ליקויי הבנייה. כל אלה מובילים לכך שעריכת בדיקת מבנים הינה בדיקה חשובה שלא ניתן לדלג עליה.

לכל השיקולים הללו חובה להוסיף את ההבנה שרכישת דירה בשוק הנדל"ן הישראלי היא לא עניין של מה בכך. יוקר המחייה הפך את המציאות הישראלית לכזו שעלות של דירה מסתכמים במיליוני שקלים. רכישת דירה והשקעת הון עצמי בסכומי עתק מחייבים לנקוט בכל הבדיקות האפשריות על מנת לוודא שהנכס הנרכש הוא מה שמצופה ממנו להיות.

אילו בדיקות מתבצעות בביקורת מבנים?

מה הן אותן בדיקות אשר מבצע מהנדס הבניין במסגרת בדיקות המבנה? להלן רשימה חלקית בלבד של בדיקות המתבצעות במסגרת הביקורת: נזילות, סדקים, עקמומיות בקירות, טיח וצבע, ליקויים בשלד, התאמה של המבנה בפועל לתוכנית המאושרת, עבודות ריצוף, בעיות איטום, עבודות נגרות, גג הרעפים, איטום גג שטוח, אינסטלציה, חשמל, עבודות גבס, חצרות ועוד.

כאמור, אלו רק חלק מהבדיקות, המפרט הכולל של הבדיקות מותאם בין היתר על פי מאפיינים ספציפיים של כל מבנה כגון גודל המבנה, גיל המבנה, היסטוריה וכן הערכת המהנדס בשטח על בדיקות נוספות שיש לערוך.

מה הזמן הטוב ביותר לעריכת בדיקת מבנים?

הזמן הטוב ביותר לעריכת ביקורת מבנים תלויה בסוג הנכס הנמכר. כאשר מדובר ברכישת דירה יד שנייה התזמון המתאים הוא לפני עריכת העסקה. הסיבה לכך היא כי לתוצאת ביקורת המבנה עשויה להיות השפעה אדירה על תנאי העסקה כמו למשל חיוב המוכר לתיקון הליקויים או להפחית משווי העסקה. יתר על כן, עריכת ביקורת מקיפה אף עלולה להוביל לכך שהעסקה כל לא תצא לפועל, למשל במקרה שמתגלים ליקויים חמורים או אם המוכר מסרב בתוקף ובצורה מעוררת חשד לתקן את הליקויים שנמצאו (נתקלנו בכל מיני מקרים לאורך השנים).

בעניין רכישת דירה יד ראשונה כאן המועד לעריכת בדיקות מבנה הוא שונה. מאחר והדירה נרכשת "על הנייר", כלומר היא אינה קיימת במועד הרכישה, את מועד עריכת בדיקות המבנה ניתן לקיים רק לאחר הרכישה, אך חשוב להקפיד לבצע אותה לפני שנמסרת החזקה בדירה או בשפת העם "מסירת המפתחות לדירה". היינו, חשוב לערוך את בדיקת המבנה ולפני כניסה לדירה במהלך ביצוע פרוטוקול המסירה, כך ניתן לאתר את כל הליקויים בזמן. בנוסף, חשוב לציין כי מקובל לבצע בדק בית פעם נוספת לאחר קבלת חזקה בדירה ולפני סיום תקופת האחריות של הקבלן.

בניגוד לעסקת מכירה ביד שנייה בה לאחר השלמת העסקה אי אפשר לבוא אל המוכר בדרישות נוספות, במקרה של רכישת דירה חדשה מקבלן, ישנה תקופת אחריות בה הקבלן מחויב לתקן ליקויים שהתגלו במהלך תקופה זו, לכן, אפילו אם כבר עברתם לגור בדירה, ייתכן שעוד לא מאוחר לבצע ביקורת מקיפה וליהנות מתיקון הליקויים במסגרת האחריות ולא מכיסכם.

איך בוחרים חברת ביקורת מבנה?

חברת ביקורת מבנים מעולה היא חברה שיש לה את השילוב של מהנדסי בניין מנוסים ובקיאים, מכשור מתקדם לעריכת הבדיקות הנדרשות, ניסיון בשטח ושירות מעולה. בנוסף, חשוב שהחברה תלווה את הבעלים של הדירה לאורך התהליך, תסביר, תשקף את המצב ואף תדע לערוך חוות דעת מקיפה ואיכותית.

כמה עולה ביקורת מבנה?

גם כאן עלות ביקורת מבנים משתנה בהתאם לנכס הרלוונטי. כך למשל עלות בדק בית של דירת קבלן משתנה בהתאם למספר החדרים ונעה בין 1,200-1,500₪ לדירה בת 3 או 4 חדרים ועלות של 1,400-1,600₪ לדירות חמישה חדרים.

עלות בדק בית לדירה יד שנייה מושפע במקרה הזה ממועד הבנייה וגודל הדירה. טווח המחירים נע בין 1,000₪-2,000₪.

במקרה של בדיקת רכוש משותף העלות משתנה ותלויה במספר הקומות ונעה בין 5,000₪ לבניין עד 4 קומות וטווח של 6,000-11,000₪ לבניינים בני 4 עד 10 קומות.

מה כוללים שירותי הביקורת שלנו?

עם חברת גאיה הנדסה הנכס שלך יהיה בטוח. הביקורת שלנו כוללת את כל מה שלקוחות פרטיים, קבלנים ויזמים זקוקים לו במסגרת ביקורת מבנים. אנו מבצעים מבחנים הנדסיים רבים שמטרתם לבדוק כל פרט הנדסי ומעדכנים אותך בזמן אמת לגבי הממצאים. במקביל, סל השירותים שלנו כולל בדיקה של פרטים תכנוניים בנכס על מנת שתעמוד לרשותך תמונת מצב אמיתית.

חוץ מזה, הבודקים של גאיה הנדסה נבחרים בקפידה ומוסמכים בתחום הנדסת בניין. כל אחד מאנשי המקצוע שלנו יכול לאתר עבורך ליקויי בנייה, בעיות או מפגעים בכל רמה. המשמעות היא שבעזרת הבדיקות ניתן לדעת כמה באמת שווה הנכס ואיזה סכום לדרוש בחוזה קנייה או השכרה. יתרה על כך, אנו מבצעים בדיקות ויזואליות על ידי סריקה בסיסית של כל חלקי המבנה – אך במידת הצורך מפעילים גם מכשירים משוכללים לאיתור מפגעים נסתרים.

מהמפגעים הנסתרים אותם נוכל לחשוף במסגרת הביקורת שנבצע עבורך

רטיבות בקירות

חוסר בחיזוקי פלדה

ליקויים בשלד המבנה

הנחה לא בטוחה ולא נכונה של כבלי חשמל

תשתית צנרת לקויה

איזה מערכות אנו בודקים בנכס שלך?

ביקורת מקיפה שתתבצע על ידי חברת גאיה הנדסה תכלול עבורך סקירה ובדיקה של איכות המערכות והחלקים בנכס. אצלנו הנכס שלך נמצא בידיים טובות, כי אנו בודקים את מצב הקירות, החלונות, הדלתות, המרצפות, הגג, הסיוד והצביעה. כמו כן, מומחים של חברת גאיה הנדסה מנוסים בבדיקת מערכות החשמל והאינסטלציה ומציבים את האינטרס שלך בראש סדר העדיפויות.

אנו מזמינים אותך להתייעץ איתנו בהקדם ולהצטרף למשפחת הלקוחות המרוצים. ביקורת מבנים של גאיה הנדסה תאפשר לך לדעת מה רמתם האמיתית של הנכס והמבנה וכל שנותר לך הוא לתאם מולנו פגישת היכרות.

לסיכום ביקורת מבנים היא בדיקה לאיתור ליקויי בנייה הקיימים בנכסים ישנים כחדשים, גלויים ונסתרים, אשר עשויים להסתכם בסכומי עתק. ישנה חשיבות גדולה לאתר את הליקויים הללו במועד המתאים לצורך ביצוע התיקון שלהם על ידי הגורם הרלוונטי והאחראי לכך. חברת גאיה הנדסה היא חברת ביקורת מבנים מומחית ומנוסה. מהנדסי בניין מומחים מטעם החברה משתמשים במכשור המקצועי ביותר לביצוע מעל 1,000 בדיקות נדרשות. ניתן לפנות להזמנת בדיקת מבנים לפני קניה ולכל נכס שהוא. אל תוותרו על ביקורת מבנים לפני עסקת נדל"ן מכל סוג. בהשקעה קטנה בלבד תוכלו להימנע מנזק גדול מאד בעתיד.

לתיאום פגישה מלא את הטופס

דילוג לתוכן