בדק בית

תוכן עניינים

קיימת תפישה שברכישת דירה מקבלן, בדומה לרכישת מוצר אחר "חדש" כמו מכונית או מכשיר חשמלי מורכב, אנחנו יכולים "לסמוך על היצרן" שקיבלנו מוצר ללא ליקויים ולוותר על הבדיקה, אך המציאות היא שונה לגמרי. גם בגלל המורכבות של בניית בית או דירה, גם בגלל מספר התחומים ובעלי המקצוע המעורבים בבנייה וגם בגלל אופי העסקה שהיא מורכבת ויקרה בהרבה מקנייה של מכונית חדשה או מכונת כביסה. מה עושים? בודקים! ע"י מומחה בדק בית שיבהיר לכם בדיוק מה מצב הדירה שאתם רוכשים, כן – גם במקרה של דירה חדשה ישירות מהקבלן.

אז מה זה בדק בית? איך בוחרים מומחה בדק בית? מתי כדאי לעשות בדק בית וכמה עולה בדק בית? כינסנו את המומחים של גאיה הנדסה כדי לענות לכם על כל השאלות בנושא בדיקת דירה.

מה זה בדק בית?

בדק בית היא סדרה של בדיקות המבוצעות בבית לפני קניה. בדק בית מבוצע על ידי גורם מוסמך ומטרתו להעריך את מצבו ההנדסי של הדירה בבניין ובכלל זה לאתר רטיבות קיימת או כשלים באיטום, סדקים, שיפוע לא מספק ברצפה, בעיות מבניות וכל ליקוי בנייה אחר שאינו עומד בתקן הבנייה של מכון התקנים הישראלי או בתקנות השנות. רוב הליקויים אינם ליקויים שניתן לאתר בעין לא מקצועית והמשמעויות הכספיות של תיקון הליקויים הנ"ל יכולות להסתכם בסכומי כסף גבוהים.

מי מזמין בדיקת בית לפני קניה ולאיזה מטרה?

בדק בית מוזמן על ידי רוכש הדירה. בין אם מדובר בבדק בחית לדירה חדשה מקבלן (דירה יד ראשונה) או רוכש דירה פוטנציאלי או שמדובר בדירה יד שנייה, כך או כך, זו אחריותו, והאינטרס הברור של הרוכש וזאת מתוך ההבנה שעדיף לאתר מראש ליקויים הקיימים בדירה במטרה שהרוכש ידרוש תיקונם בהקדם האפשרי על ידי הקבלן או על ידי המוכר, או במקרים חמורים ישקול בשנית את ביצוע העסקה בתנאים הקיימים (במקרה של רכישת דירה יד 2). 

מי מבצע בדק בית?

בדק בית הוא חלק קריטי בתהליך רכישת הבית, ומספק לקונים, מוכרים ובעלי בתים תובנות חשובות לגבי מצב הנכס. בעלי המקצוע המבצעים בדיקות אלו ידועים כבודקי בית או מומחים לבדק בית. לאנשים אלה יש הבנה מקיפה של מערכות מבניות, חשמל, אינסטלציה ומערכות HVAC שונות בנכסי מגורים. למומחה בדק בית יש בדרך כלל רקע בהנדסה, אדריכלות או בנייה, מה שמאפשר לו לזהות בעיות שאולי אינן גלויות לעין הבלתי מאומנת. המומחיות שלהם מאפשרת להם להעריך את הבסיס, הקירוי, החוץ, הפנימי והמערכות של הבית כדי להבטיח שהם עומדים בתקני בטיחות ובקודי בנייה.

תפקידו של מומחה בדק בית הוא לא רק לזהות בעיות נוכחיות אלא גם לחזות בעיות פוטנציאליות שעלולות להתעורר בעתיד. ראיית הנולד הזו יכולה לחסוך לבעלי בתים ולקונים סכומי כסף משמעותיים ולמנוע סכנות בטיחותיות. דו"ח מפורט הניתן על ידי מומחה בדק בית יפרט את כל הליקויים או תחומי החשש, יחד עם המלצות לתיקונים או תחזוקה. 

כדי להפוך למומחה בדק בית, חובה לעבור הכשרה והסמכה מיוחדים. באזורים רבים, זה כרוך בהשלמת קורסים שאושרו על ידי איגודי בדק בית לאומיים או אזוריים, ולאחר מכן העברת מבחן הסמכה. חינוך מתמשך הוא גם חלק משמירה על ההסמכה שלהם, הבטחה שהם מעודכנים בקודי הבנייה העדכניים ביותר, טכניקות בדיקה וטכנולוגיות. חלק ממומחים לבדיקת בית עשויים להתמחות גם בתחומים ספציפיים, כגון בדיקות ראדון, עובש או טרמיטים, הדורשים אישורים נוספים.

בחירה נכונה של מומחה בדק בית היא קריטית. לקוחות פוטנציאליים צריכים לחפש פקחים עם רקע חזק בתחומי הבנייה או ההנדסה, הסמכות רלוונטיות וביקורות חיוביות מלקוחות קודמים. כמו כן, חשוב לבחור בודק אשר נושא בביטוח, כולל ביטוח טעויות והשמטות, המספק הגנה למקרה שמשהו יתגעגע במהלך הבדיקה – מומחה בדק בית ממלא תפקיד הכרחי בענף הנדל"ן. 

חוות דעת בדק בית

מעוניינים לראות איך נראית חוות דעת בדק בית מקצועי? ברוכים הבאים ללב שירות בדק הבית שלנו! מתוך הבנת החשיבות של הערכה יסודית ומומחית, אנו שמחים להציע לכם גישה ישירה לקובץ חוות הדעת בדק בית שאנחנו ביצענו. קובץ זה הוא שיאה של ההערכה המפורטת שלנו, המספק לכם חוות דעת מעמיקה של בדק בית המדגישה בעיות פוטנציאליות ומציעה ייעוץ מקצועי. תורידו את הקובץ ותצטיידו בתובנות קריטיות החיוניות להערכת מצב וערך הנכס שלכם. תבטיחו שההשקעה שלכם נכונה והבית העתידי שלכם הוא כל מה שאתה מצפים שיהיה. לחצו כדי להוריד ולהתחיל לחקור את הממצאים המקיפים שלנו.

למה חשוב לערוך בדק בית מקצועי לפני קניה?

מחירי הדיור בשוק הנדל"ן הישראלי עולים במשך עשרות שנים. "יחידי הסגולה" שמצליחים לרכוש דירה מוצאים סכומי עתק לצורך רכישת דירה. מאחר ומצד אחד מדובר באחת הרכישות המשמעותיות ביותר שאדם מבצע בחייו, ומהצד השני מדובר בתחום שיש בו לא מעט סיכונים, פרצות ורמאיות, בשביל שהרוכש לא ישים את כספו על קרן הצבי. ההמלצה אשר הפכה להיות בגדר חובה היא לעשות בדיקת דירה ובכלל זה בדיקה מקצועית על ידי מהנדס בניין שהוסמך לכך. 

 

סיבה נוספת היא שהסיכוי למצוא ליקויי בנייה בדירה יד ראשונה מקבלן הוא 100%. כן כן, 100%, כך על פי מחקר שנערך על ידי הטכניון. מה הסיבה לכך? בניית בניין הוא תחום מאוד מורכב. הוא תלוי בגורמים רבים, בתכנון שלהם, בביצוע בפועל, במומחיות של הקבלן ואנשי המקצוע ועוד. בכל הקשור לרכישת דירות יד שנייה, גם שם, לצערנו הסיכוי למצוא ליקוי בנייה אינו מבוטל כלל. במקרה הזה מדובר לרוב בבנייה ישנה ובתחזוקה לקויה. הנחת העבודה שלכם צריכה תמיד להיות שליקויים אכן קיימים, רק חשוב לדעת מה הם, מה החומרה שלהם, מי מטפל בהם ומתי. 

 

אם בכך לא די, סיבה נוספת והגיונית היא שבדק בית היא דרך יחסית זולה למנוע נזקים גדולים ויקרים. מה זה אומר? שעדיף לשאת עכשיו בתשלום מינימלי לעריכת בדק בית, לדעת לנהל את הסיכונים ולדרוש את התיקונים הנדרשים מראש, מאשר לא לדעת אודות הליקויים ולשאת באופן עצמאי בתיקונם בשלב מאוחר מידי, מה שעלול להסתכם בסכומים לא מבוטלים כלל. 

המרכיבים הנבדקים במהלך בדק בית בנכס:

מתי כדאי לעשות בדק בית?

התשובה לשאלה מתי כדאי לעשות בדק בית מושפעת מהשאלה – מה רוכשים? האם מדובר בדירה מקבלן או בדירה יד שנייה? בכל אחת מהדירות הללו התשובה משתנה בהתאם לאופי העסקה. 

ברכישת דירה יד שנייה המועד הכי טוב לביצוע בדק בית הוא לפני עריכת העסקה. מדוע? כי לתוצאות בדק הבית יש השלכות הן על ביצוע העסקה והן על תנאי העסקה. כך למשל במידה ויתברר על ידי החברה המבצעת את בדק הבית כי קיימים ליקויים חמורים בדירה, ייתכן והרוכש הפוטנציאלי יחזור בו מביצוע העסקה או שיעמוד על כך שהמוכר יתקן את הליקויים כחלק מתנאי העסקה או לחלופין שהערכת עלות התיקונים תופחת מהסכום העסקה שסוכם. כך או כך, אם בדק הבית היה מתבצע אחרי ביצוע העסקה או לא היה מתבצע כלל, הרוכש היה מעמיד עצמו בסכנה אדירה שהייתה עשויה ליצור לו חור עמוק בכיס ואף להפוך את העסקה ללא כדאית. 

עוד יש לציין כי כחלק מההתחייבויות של הרוכש עליו לבצע בדק בית לפני רכישת הדירה שכן בכל הסכם רכישת דירה ישנו סעיף לפיו הוא מצהיר כי בדק את הדירה והיא נמצאה לשביעות רצונו בהתאם למצבה As is. אי ביצוע בדק בית נותן פרשנות מאד דלה לאותה בדיקה ושם את הקונה עצמו במצב בעייתי שיכול לשמש כנגדו בעתיד אם הליקויים בדירה חמורים והרוכש יגיע לכדי תביעה בבית משפט. 

בכל הקשור לבדק בית לדירה חדשה מקבלן, מאחר ובמועד הרכישה הדירה עדיין לא נבנתה לא ניתן לבצע בדק בית לפני קניה. במצב זה בדק הבית מתבצע לפני כניסה לדירה ולאחר קבלת טופס 4. בדרך כלל הקבלן יזמין את הרוכשים לפרוטוקול מסירה ראשוני. במעמד זה יראו הרוכשים את הדירה בפעם הראשונה. אל מעמד פרוטוקול המסירה הראשוני מומלץ להגיע לדירה עם גורם הנדסי מומחה בעל המקצועיות וההסמכה המתאימה על מנת לגלות את כל הליקויים הקיימים, אשר חלקם יכולים להיות אף נסתרים לעין לא מקצועית. 

יש לציין כי אף לאחר כניסה לדירה מומלץ לבצע בדק בית פעם נוספת וזאת בסמוך (אך לפני!) פקיעת מועד האחריות של הקבלן לביצוע תיקונים. אחריות זו קבועה בדין ומפורטת בהסכם ולכן מומלץ לבצע בדיקה נוספת לגילוי ליקויים המתגלים מאוחר לפני שאחריות הקבלן מסתיימת.

סיבה נוספת היא שהסיכוי למצוא ליקויי בנייה בדירה יד ראשונה מקבלן הוא 100%. כן כן, 100%, כך על פי מחקר שנערך על ידי הטכניון. מה הסיבה לכך? בניית בניין הוא תחום מאוד מורכב. הוא תלוי בגורמים רבים, בתכנון שלהם, בביצוע בפועל, במומחיות של הקבלן ואנשי המקצוע ועוד. בכל הקשור לרכישת דירות יד שנייה, גם שם, לצערנו הסיכוי למצוא ליקוי בנייה אינו מבוטל כלל. במקרה הזה מדובר לרוב בבנייה ישנה ובתחזוקה לקויה. הנחת העבודה שלכם צריכה תמיד להיות שליקויים אכן קיימים, רק חשוב לדעת מה הם, מה החומרה שלהם, מי מטפל בהם ומתי. 

אם בכך לא די, סיבה נוספת והגיונית היא שבדק בית היא דרך יחסית זולה למנוע נזקים גדולים ויקרים. מה זה אומר? שעדיף לשאת עכשיו בתשלום מינימלי לעריכת בדק בית, לדעת לנהל את הסיכונים ולדרוש את התיקונים הנדרשים מראש, מאשר לא לדעת אודות הליקויים ולשאת באופן עצמאי בתיקונם בשלב מאוחר מידי, מה שעלול להסתכם בסכומים לא מבוטלים כלל. 

כמה עולה בדק בית לדירה חדשה מקבלן?

כמה עולה בדק בית? עלות בדק בית לדירה חדשה מקבלן מושפעת ממספר החדרים בנכס הנבדק:

מחיר בדק בית של דירה בת 3 או 4 חדרים נע בטווח של 1,300-1,600 ₪. מחיר בדק בית של דירה בת חמישה חדרים נע בטווח של 1,550-1,850₪.

חשוב לציין שעלות בדק בית דירה מקבלן הינו מינורי ביחס לעלות תיקון הליקויים אשר צפויים להתגלות בדירה ולכן זוהי סיבה נוספת מדוע בדק בית הפך להיות עניין שבשגרה עבור רוכשי דירות. כמו כן, לעיתים בעלי דירות בבניין מתארגנים יחד לצורך ביצוע בדק בית לדירותיהם ועל מנת להוזיל בעלות בדק הבית.

עלות בדק בית מקצועי

המחיר של בדק בית דירה יד שניה יחול להתחיל ב-1,400 ₪ ולהגיע עד לסך של 4,000 ₪. שני הגורמים אשר ישפיעו על מחיר בדק בית הוא גודל הדירה ומועד בנייתה. ככל שהדירה תהיה גדולה וישנה יותר, המחיר יתקרב לצד הגבוה של טווח המחירים וככל שהדירה חדשה וקטנה יותר המחיר יפחת. 

איך בוחרים חברה לביצוע הבדיקות?

אין לבצע בדק בית בשביל לצאת לידי חובה, בחרו חברה מקצועית על מנת לקבל חוות דעת מקצועית, יסודית ואמינה. כשבוחרים חברת בדק בית מומלצת לוודא שמתקיימים שלושת הפרמטרים הבאים: הראשון, הבדיקות המתבצעות על ידי מומחה בדק בית שמשתמש במכשור המתקדם ביותר. 

השני, יש לוודא שכלל הבדיקות נעשות בהתאם לדרישות מכון התקנים ושהן קבילות בבית המשפט. אם חלילה, לא תהיה ברירה אלא לנהל הליך בבית המשפט, למשל במקרה שבו הקבלן לא נושא באחריות תיקון של ליקוי בנייה חמור, אותו בדק בית לפני מסירה שביצעתם ישרת אתכם הלאה באותו הליך משפטי. לכן, מראש כל חוות הדעת הנערכות במסגרת בדק הבית צריכות להיות קבילות בבית המשפט.

הפרמטר השלישי, שבחברת בדק הבית יעמדו מולכם אנשים סבלנים, נעימים שיפעלו בשקיפות ויהיו זמינים עבורכם בכל שאלה. בסופו של יום תדרשו לקבל לא מעט החלטות על בסיס המידע שיוצג בפניכם. אתם רוצים שאנשי בדק הבית יעמדו לרשותכם ויציגו בפניכם את הדברים בצורה הכי שקופה וברורה שיש. 

סיכום 

בדק בית לפני קניה היא בדיקה מומלצת שהפכה להיות נחלת הכלל אצל רוכשי דירות. חשוב לפנות למומחה בדק בית לפני קבלת מפתח, על מנת לוודא שהעסקה שלכם מבוצעת על הצד הטוב ביותר. חשוב לבחור חברה עם ניסיון המשתמשת במכשור המתקדם ביותר ועושה את תפקידה ביסודיות. 

בחברת גאיה הנדסה ילוו אתכם משלב סיור המסירה ועד לתיקון. גם אם הטרמינולוגיה מעט מרתיעה, אל חשש, תקבלו הסבר מפורט אודות הליקויים ובכלל זה, איך מומלץ להתנהל מול הקבלן מבחינה משפטית. חברת גאיה הנדסה פיתחה מערכת בדיקות ייחודית על ידי מיטב המוחות וכך מערך הבדיקות מונה מעל 1,000 בדיקות המבוצעות עם הציוד המתקדם ביותר. אנחנו זמינים תמיד עבורכם בכל שאלה או בקשה. בדק בית לדירה חדשה מקבלן רק עם גאיה הנדסה.

קבלת הצעת מחיר