מה ההגדרת תפקיד של מפקח בניה

פיקוח בניה: מהי הגדרת תפקיד של מפקח בניה

בפרויקטים של בנייה ושיפוץ גדולים נהוג שיהיה מפקח בניה על העבודות המתבצעות. פיקוח בניה על ידי מפקח הבניה משמש כמפקח על הליך הבניה והשיפוצים וגם דואג לתיאום מלא בין הגורמים השונים. כך למשל יסנכרן מפקח הבניה בין בעלי הנכס לבעלי המקצוע השונים וידאג שהעבודה מתבצעת בזמן, לפי כל תקני הבטיחות השונים ובהתאם לציפיות וההבטחות לבעלי הנכס.

 

מיהו מפקח הבנייה

מפקח הבנייה חייב להיות בעל ידע נרחב בכל תחומי הבנייה השונים כמו אינסטלציה, בניין ועוד ולכן חשוב שמפקח הבנייה יהיה מהנדס מוסמך. כאשר שוכרים את שירותיו של מהנדס מוסמך לצורך פיקוח על הליכי הבנייה יודעים עובדי הבנייה השונים שהינם עומדים בפני בדיקות מקיפות מפי אדם שמבין את תהליכי הבנייה לעומקם ומסיבה זו יבצעו את העבודה בדיוק רב יותר.

בנוסף, מכיוון שמהנדס בניין מכיר את תחום הבנייה על בוריו הינו יכול לזהות ליקויי בנייה בשלב מוקדם ולמנוע מצב של קבלת מבנה לא בטיחותי או באיחור. עוד באחריותו של מפקח הבנייה הינו הגשת כל המידע הרלוונטי לבעלי הנכס, כך לדוגמא במידה ומדובר בבית שקיבל אישור לתמ”א 38 והחלו בו עבודות על ידי חברה קבלנית, מפקח הבנייה הינו הגורם המייצג את דיירי הבניין בהליך הבנייה והוא אמון לוודא שהבנייה אכן נעשית לפי השלבים המובטחים ולפי המפרט שסוכם.

 

תפקידו של מפקח בניה

הגדרת תפקיד של מפקח בניה

מפקח הבניה יכול להישכר בכמה שלבים בתהליך הבניה ותפקידיו השונים להלן: ניהול המכרזים לצורך מציאת קבלנים וקבלני משנה, קיום ישיבות תכנון עם היזמים והאדריכלים, בחירת החומרים בהם ישתמשו העובדים השונים לצורך העבודות במבנה וכמו כן הכנת תכנית עבודה מפורטת הכוללת זמנים בהם יעמדו אנשי המקצוע, תכנון וניהול תקציב הפרויקט, השגחה על הליך הבניה.

כמו כן מנהל מפקח הבניה יומן בו מפורט כל מהלך הבניה וההתקדמות בפרויקט כאשר הינו מייצג את בעלי הנכס. בסופו של הפרויקט, אחראי מפקח הבניה על אישור השלמתו של הפרויקט.

 

מדוע לשכור מפקח בניה

בישראל אין חובה על שכירת שירותי מפקח בניה. יחד עם זאת, מצב שבו רק לאחר סיום העבודה במקום יוזמן מהנדס על מנת לאתר ליקויים יכול להוביל למצבים לא נעימים במידה ואותרו ליקויים. מסיבה זו מומלץ להיעזר במפקח בניה  דרך חברה כמו גאיה הנדסה אשר דואג מראש שכל העבודות מתבצעות כראוי. בנוסף, מפקח הבניה דואג לאינטרסים של בעלי הנכס ולכן יכול להוזיל עבורם עלויות בעת בחירת החומרים ואנשי המקצוע המתאימים.

למאמר הבא: קונים דירה חדשה? חשוב שתעשו בדק בית >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

קבל הצעת מחיר

קבלת הצעת מחיר