בדיקת רכוש משותף

מה זה אומר בדיקת רכוש משותף? מי מזמין את הבדיקה? למה חשוב להזמין בדיקת בית משותף? מה העלות של בדיקה? אספנו את המומחים של גאיה הנדסה וריכזנו עבורכם כל מה שצריך לדעת על בדיקת רכוש משותף. רכשתם דירה על הנייר בבניין מגורים וסוף סוף הגיע השעה לקבל חזקה בנכס שלכם. מזל טוב! עכשיו, בדיוק כמו שאתם עורכים בדק בית על ידי מהנדס מומחה לפני קבלת המפתחות של הדירה, כך חשוב לבצע בדיקת הרכוש המשותף  של הבניין שכולל את חדר המדרגות, המעליות, קומת הכניסה והלובי, שטחי המעבר, הגג, חדרי השירות וכו'.

מה זה בדיקת רכוש משותף?

בדיקת רכוש משותף היא בדיקה המבוצעת על ידי מהנדס בניין במסגרתה הוא בוחן האם קיימים ליקויים בשלד הבניין ובכל מה שמוגדר כרכוש משותף בשטח זה למשל המעלית, חדר המדרגות, לובי כניסה ולובי קומתי, שטחי המעבר בקומת הכניסה ובקומת החניון, גגות, חזיתות, חדרי משאבות, חדרי אשפה, שטחי הגינון המשותפים ועוד. למעשה מה שמוגדר כרכוש משותף הוא כל השטחים בבניין למעט הדירות והנספחים הפרטיים המוצמדים אליהן, כמו מחסן, חניה וכו'.

 

התכלית של הבדיקה היא לאתר ליקויי בנייה בחללים המשותפים אשר עלולים לפגוע בהנאה של כלל הדיירים מהרכוש המשותף ואף להוביל לפעמים לנזקים בדירות. הבדיקה מבוצעת לא רק בבנייני מגורים אלא גם במבני עסקים וכל מה שמוגדר כבית משותף, כלומר מבנה הכולל יותר משתי דירות. יש לציין שאיתור ליקויי בנייה בבניינים חדשים הוא שכיח מאוד ובמחקר שנערך על ידי הטכניון נמצא כי ב-100% (!) מהבניינים החדשים שנבנים בארץ נמצאים ליקויי בנייה בדרגה כזו או אחרת.

 

עוד נדגיש כי לפי הסכם רכישת הדירות ולפי הדין, הקבלן מחויב לתקן את הליקויים הקיימים ברכוש המשותף לפרק זמן מוגבל ומכאן החשיבות של עריכת בדיקות לרכוש המשותף ואיתור ליקויי הבנייה הקיימים.

בדיקת רכוש משותף
בדיקת רכוש משותף לנכסים

מה בודקים בבדיקת רכוש משותף?

מיטב המוחות של גאיה הנדסה ריכזו רשימה ארוכה של בדיקות הנדסיות הנכללות בכל בדיקת רכוש משותף ואלו הן: שלד המבנה- איתור חריגות בנייה וסדקים בקירות; מערכות המים- איתור נזילות מים, בעיות איטום, בדיקת הצנרת וכו'; מערכות הביוב- בדיקת מערכות הביוב בבניין; מערכות איוורור; מערכות חשמל של הבניין- בדיקת תקינות מערכות חשמל הבניין לרבות מתגים, נשאים, מעליות, תאורה, גנרטור וכו'; בדיקת ריצוף ואיתור סכנות; בדיקת ציפויים; בדיקת עבודות נגרות ואלומיניום; בדיקת דלתות ומעקות; בדיקת מערכות כיבוי אש. רשימה זו אינה ממצה. כל הליקויים נבדקים בהתאם למכון התקנים הישראלי,  המפרט הכללי הבין משרדי, הוראות למתקני תברואה ותקנות התכנון והבניה התש"ל – 1970.

מי מזמין את הבדיקה?

בדק בית לדירה בבניין מוזמן על ידי הבעלים של הדירה. אך נשאלת השאלה מי מזמין בדיקת רכוש משותף בבניין? במקרה הזה האינטרס הוא משותף לכלל בעלי הדירות בבניין המגורים או במרכז המסחרי. לכן, בבדיקה מהסוג הזה מי שיזמין אותה הוא ועד הבית או כלל הדיירים במבנה המגורים או העסקים במידה וטרם התארגן ועד בית מרכז.

למה חשוב להזמין את הבדיקה?

עם סיום עבודות הבנייה, מזמין הקבלן את נציגות הדיירים לביצוע פרוטוקול מסירה של הרכוש המשותף. אל פרוטוקול המסירה תגיע נציגות הדיירים עם מהנדס בניין לצורך ביצוע הבדיקות הנדרשות. החשיבות של ביצוע בדיקות לרכוש המשותף נובע מהצורך לאתר ליקויי בנייה שעשויים להתגלות ברכוש המשותף כגון בעיות איטום, סדקים בקירות ובאריחים, בעיות חשמל, בעיות נגרות וכל כשל בתכנון ו/או בבנייה.

 

עם קבלת חוות הדעת ההנדסית נציגות הדיירים תמסור את הממצאים לקבלן ותוכל לדרוש את תיקון ליקויי הבנייה בהתאם לאחריות הקבלן. בנוסף, מעבר לדרישת תיקון הליקויים שעשויים להסתכם בסכומי כסף רבים, חשוב לערוך את הבדיקות המתאימות ולאתר את הליקויים בשביל למנוע את החמרתם ואף נזקי שרשרת אשר עשויים להיגרם ליתר הדירות בבניין. בנוסף, עריכת בדק לרכוש המשותף אף עשוייה לסייע מבחינה משפטית ככל שהדברים חלילה יתגלגלו גם לכיוון של תביעות משפטיות.

 

יש לציין כי רק עין מקצועית ומומחית תדע לאתר את כל הליקויים הקיימים בבניין, אשר חלקם אף סמויים מהעין, זאת באמצעות המכשור הרלוונטי.

בדיקות שלד והתאמת הממצאים לתקנות ולאישורי הבנייה

בדיקה מקיפה של מערכת החשמל לשמירה על בטיחות הדיירים והסביבה

איתור דליפות ובדיקת מערכות המים והביוב

בדיקת מערכת כיבוי אש ברכוש המשותף לפי תקן הבנייה והנחיות הרשויות

בדיקת מערכות משותפות של אוורור, מיזוג, הסקה ועוד

בדיקות ריצוף וחיפויים למניעת נפילות והבטחת נגישות לבעלי מוגבלויות

מה טווח המחירים של בדיקת רכוש משותף?

העלות של בדיקת רכוש משותף משתנה בהתאם לבניין, למספר הקומות, לחברה ההנדסית המבצעת ומשתנים נוספים רבים. נציין כי בדק הבית כולל בדיקה אך ורק של הרכוש המשותף ולא בדיקה של דירות בבניין עצמן. לרוב עלות שירות בדיקת של רכוש משותף בבניין בן עד 4 קומות נעה בין 4,000-5,000₪. עלות בדק בית של רכוש משותף בבניין של עד 10 קומות נעה בין 6,000 -11,000₪ וכך הלאה.

איך בוחרים חברת בדק בית מומלצת?

חשוב שבדיקת הרכוש המשותף תעשה על ידי חברה מקצועית, יסודית ואמינה. איך בוחרים חברה כזו? חשוב לוודא שהבדיקה שעורכת חברת בדק הבית היא מקיפה, שהמהנדס מטעמה יבצע מגוון רחב ומקיף של בדיקות באמצעות הציוד המתקדם ביותר. בנוסף, יש לוודא שהבדיקות יעשו בהתאם לתקנים של מכון התקנים הישראלי ואף יהיו קבילות בבית משפט, במידת הצורך.

שיקול נוסף לא פחות חשוב הוא שהשירות יינתן בצורה נעימה, סבלנית ובשקיפות מלאה. אצלנו בחברת גאיה הנדסה מאמינים שהמהנדס שעורך את הבדיקות לרכוש המשותף צריך להסביר לנציגות הבית המשותף איזה בדיקות מתבצעות, להסביר את המונחים אם אלה אינם ברורים ולהיות זמינים לשאלות המתעוררות לאורך הדרך.

איך בוחרים חברת בדק בית מומלצת?

בדיקת רכוש משותף היא בדיקה חשובה מאוד שלא ניתן לוותר עליה בעת עריכת פרוטוקול מסירה של הרכוש המשותף מול הקבלן. האחראי על הזמנת הבדיקה היא הנציגות של הבניין כמו למשל חברת האחזקה, חברת הניהול וכו'. במסגרת הבדיקה ייבחנו כל החללים המשותפים בבניין לפי החוק והתקנות. חשוב מאוד לבצע את הבדיקה על מנת לאתר את כל הליקויים הקיימים בבניין. איתור ליקויי הבנייה יאפשר לנציגות הבית המשותף לדרוש את תיקונם מהקבלן ולמנוע נזקים חמורים יותר.

צרכים לערוך בדיקת רכוש משותף? לחברת גאיה הנדסה ניסיון רב בעריכת כל הבדיקות הנדרשות על ידי מיטב המהנדסים. מוזמנים לפנות לכל שאלה והזמנת שירות.

 

קבל הצעת מחיר

בחברת גאיה הנדסה משתמשים בכלים מקצועיים בשביל לבצע ביקורת מבנים ברכוש משותף. אנו מציעים לך ליצור קשר עם נציגינו עוד היום ולתאם בדיקת רכוש משותף שתרגיע גם אותך וגם את השכנים בבניין.