מה זה בניית שלד מבנה – מידע חשוב לפניכם

תשתית בניית מבנה מתחילה בבניית השלד שלו. שלד הבניין הוא הבסיס, המסגרת, עמוד השדרה שמקנה לו יציבות, חוזק, ועמידה מפני תנאי מזג האוויר והסביבה.

ממש כמו לגוף, גם לבניין ישנו שלד, רק שבמקום שלד עצמות, מדובר בשלד מבנה, העשוי בטון ופלדה (או שילובים מודרניים אחרים). ממש כמו תפקידו של השלד בגוף, גם שלד המבנה מיועד "להחזיק הכל במקום" והוא הבסיס שעליו נבנית גם החיצוניות של הבית וגם עיצוב הפנים. כמעט מיותר לציין שבנייה איכותית של השלד תמנע צרות ותקלות בעתיד, ואילו ליקויי בנייה בשלב השלד הם רעות חולות שעלולות ללוות את הבית שנים ארוכות בעתיד.

 

מה זה בניית שלד? מה המטרה שלה? מהם שלבי בניית שלד מבנה? איזה סוגים של בניית שלד קיימים? איזה אישורים נדרשים לבניית שלד? איזה שלבי בנייה נוספים קיימים? ואיך בוחרים מפקח בנייה טוב? שאלנו את המומחים של גאיה הנדסה את כל השאלות על בניית שלד.

מה זה בניית שלד ומה מטרתה?

שלב בניית השלד הוא השלב בו מניחים את הבסיס למבנה במטרה לספק את התמיכה והיציבות הנדרשים, נוכח העומסים הכבדים ותנאי הסביבה אשר עלולים להיות קשים. מכאן שמדובר בשלב מכריע וחובה לפני הוספת אלמנטים נוספים כמו רצפות, קירות וגגות. למעשה שלד הבניין, עמוד השדרה של הבניין, הוא תנאי בלעדיו לא ניתן להקים שום סוג של מבנה.

מה זה בניית שלד

מהם שלבי בניית שלד מבנה?

בניית שלד הבניין מורכבת ממספר שלבים חשובים. ואלה הם שלבי בניית שלד מבנה:

 • השלב הראשון – שלב החפירה- בשלב זה נעשית ההכנה של האתר לרבות פינוי הקרקע, חפירה והבטחה כי האתר יציב ומפולס. רק לאחר מכן ניתן לעבור לשלב הבא.
 • השלב השני – שלב הנחת היסודות- היסודות צרכים להיות מותאמים לגודל וסוג המבנה ולתנאי הקרקע. היסודות מהווים את הבסיס והתמיכה של הבנייה.
 • השלב השלישי – שלב הליבה של בניית השלד- בהתאם לתכנון המבנה המקורי בשלב זה יבוצע מסגור מבני אשר כולל הרכבת קורות, עמודים ואביזרי תמיכה. החומרים שנעשה בהם שימוש הם חומרי בטון ופלדה בהתאם לדרישות ולצורך.
 • שלב יצירת חללים – בשלב הזה ניצור חללים באמצעות התקנת רצפות וגגות לצורך יצירת חללים שמישים וחיזוק היציבות של המבנה.
 • השלב החמישי – שלב הנחת הקירות החיצוניים – לצורך השלמת יצירת החללים תוך מתן הגנה ובידוד מפני תנאי מזג האוויר השלב הבא הוא שלב הנחת הקירות החיצוניים.

על פי רוב ההגדרות, עד עאן נחשבת בניית השלד, ומכאן השלבים נחשבים גמר, אך הם כמובן ראויים לציון:

 • השלב השישי – שלב התקנת המערכות – השלב השישי בו מותקנות מערכות חיוניות במבנה כמו מערכות חשמל, איוורור, חימום, אינסטלציה, מיזוג אוויר ועוד מערכות מכניות חיוניות. חשוב לציין שלשלב הזה מספר מופעים, חלקם אכן מתרחש מוקדם יותר, בשלב השלד, ואחרים מעשים בשלב הגמר.
 • השלב השביעי – שלב הגימורים הפנימיים- בשלב זה יושלמו הגימורים הפנימיים אשר כוללים קירות גבס, ריצוף, צבע, ועוד ליצירת מראה שלם למבנה.

איזה סוגים של בניית שלד קיימים?

כעת נסקור סוגים שונים של בניית שלד הנבדלים זה מזה לפי החומרים מהם עשויים השלד:

בניית שלד פלדה – הכוונה לתמיכה מבנית באמצעות עמודי פלדה וקורות. היתרון של בניית שלד פלדה הוא החוזק שלו, העמידות שלו והגמישות שהוא מספק בעיצוב. מאפשר בנייה מהירה ויעילה.

בניית שלד בטון – כאן נעשה שימוש בעמודים וקורות מבטון אשר ידועים בפופולאריות שלהם בזכות חוזקם, עמידותם לאש והתאמתם במיוחד למבנים רבי קומות. שלד בטון נושא עומסים ומספק בידוד טוב.

בניית שלד מעץ – הכוונה לשימוש מסגרות עץ וקורות עץ אשר לרוב משמשות בנייני מגורים. תהליך בניית שלד עץ הוא לרוב חסכוני עבור מבנים קטנים והוא ידוע ביכולת שלו להעניק מראה אסתטי טבעי וחמים למבנה.

בניית שלד היברידית – הכוונה לבניית שלד המשלבת מספר חומרים כמו בטון ופלדה במטרה לענות על דרישות הפרויקט הספציפיות ולייעל את ביצועי בניית השלד.

איזה אישורים נדרשים לבניית שלד?

לכל פרויקט בנייה בישראל, לרבות בניית שלד, נדרשים היתרים שונים מתוך מטרה להבטיח עמידה בתקני בטיחות וגם מבחינה רגולטורית. היקף ואופי הפרויקט הם שיקבעו איזה היתרים ספציפיים נדרשים מתוך הוראות הדין. נסקור להלן רשימה של ההיתרים הנדרשים בדרך כלל:

 • היתר בנייה – לא ניתן להתחיל פרויקט בנייה בלי קבלת היתר בנייה מועדת התכנון המתאימה. היתר הבנייה קובע מה יהיה מותר לבנות מבחינת ייעוד, שטחי הבנייה ועוד וזאת מכח תכניות בניין העיר המאושרות החלות על הקרקע.
 • היתרי סביבה – לצורך הפחתת השפעות ונזקים סביבתיים אפשריים כתוצאה מהבנייה ייתכן ויידרש אישור נוסף והוא היתר סביבה אשר מתאר את ההשלכה של המבנה העתידי על הסביבה ולהפך. קבלת ההיתר מצביעה על כך שהבנייה המתוכננת עומדת בהוראות הדין ובקריטריונים הסביבתיים.
 • היתרי חפירה וביסוס – על מנת למנוע חלילה פגיעה במבנים שכנים ולהבטיח את יציבותם לפני התחלת חפירה יש צורך בקבלת אישורים חפירה וביסוס.
 • היתרים מבניים – המטרה של היתרים מבניים היא לוודא שהמסגרת והבסיס שמבוצעים בשלב בניית השלד, עומדים בתקני הנדסה ובטיחות.

 

נציין כי היתר נוסף שלא קשור באופן ישיר לבנייה אלא ניתן דווקא לאחר סיום בנייתה הוא היתר אכלוס שמאפשר כי המבנה בטוח לאכלוס, תואם תוכניות ודין וכו'.

בניית שלד - שלב אחד מתוך רצף שלבים

בניית שלד היא למעשה שלב אחד מתוך מספר שלבים בתהליך בנייה של מבנה, בין אם מדובר בבית צמוד קרקע או בבניין רב קומות. השלב הראשון הוא שלב התכנון וקבלת ההיתרים. על כל שטח קרקע במדינת ישראל חלה תכנית בניין עיר (תב"ע) והיא שקובעת מה הייעוד של הקרקע, האם למגורים, למסחר, למשרדים, למבנה ציבור, לדרך? תכנית בניין עיר היא מסמך חוקי המאושר על ידי הועדה המוסמכת (מקומית, מחוזית או ארצית) והיא כוללת תקנון ותשריט. מכח התכנית ניתן לגזור היתרי בנייה אשר לפיהן ניתן לבנות בנייה חוקית. כלומר בעל הקרקע צריך להגיש באמצעות מהנדס או אדריכל בקשה להיתר לוועדה המוסמכת לצורך בנייה על הקרקע שלו.

שלב הנוסף הוא שלב מימון הבנייה. לשם כך על היזם לבצע תחשיב שמעיד על עלות הפרויקט, לדעת מה ההון שברשותו ומה ההון שהוא צריך לגייס. ישנם דרכי גיוס כספים שונים אם זה בדרך של מימון בנקאי, גיוס משקיעים ומכירה מוקדמת. סוג המימון מושפע גם מסוג הפרויקט והנפח שלו.

השלב הבא הוא שלב שלד הבנייה אותו סקרנו בהרחבה. לאחר ביצוע שלב שלד הבנייה, המהווה הבסיס, והמסגרת התומכת לבניין יתחיל שלב עבודות הגמר. זה אומר, הפיכת המבנה לחלל פונקציונאלי ומזמין. זה כולל, ריצוף, צביעה, חלונות, דלתות וכו'. השלב האחרון הוא השלב המיוחל קבלת טופס 4, המאשר כי המבנה מוכן ובטוח לאיכלוס ולקבלת טופס 5, תעודת גמר בניה. רק לאחר קבלת 2 טפסים אלה ניתן לומר 'ובא לציון גואל' ולמסור את החזקה בדירות לבעליהם.

איך בוחרים מפקח בנייה טוב?

כחלק בלתי נפרד מתהליך הבנייה ותהליך בניית השלד, נדרש עבודת פיקוח על הבנייה בשביל להבטיח את תקינות העבודה, רציפותה, ביצועה ולא פחות, אם לא הכי חשוב- איכותה של הבנייה המתבצעת. הדרך לעשות את זה היא באמצעות מפקח בנייה טוב ועם כך אין חולק. שאלה נשאלת היא איך בוחרים מפקח בנייה טוב שידע להבטיח את ביצוע עבודתו נאמנה? הנה 3 קריטריונים שמובילים את חברת גאיה הנדסה:

 • תקציב – בסופו של יום כדאיותו של פרויקט נקבע על פי הרווחיות שלו. הדרך להגיע לפרוייקט רווחי הוא על ידי קביעת תקציב ברור שמקטין את הסיכונים ועמידה בו. כל אלה הם תפקידיו של מפקח בנייה טוב.
 • עמידה בלוח זמנים – למרכיב הזמן משמעויות חשובות רבות לרבות התחייבות מול רוכשים, תקציבים וכו'. על מפקח הבנייה לעמוד בלוחות הזמנים ולייצר סידור נכון של שלבי העבודה מבלי שאנשי המקצוע יפריעו אחד לשני.
 • הבטחת איכות העבודה – כאמור איכות העבודה היא אחד הקריטריונים החשובים ביותר. הדרך להבטיח אותם היא באמצעות מפקחי בנייה בעלי רקע הנדסי אשר מכירים את התקנים על בורים. בסופו של יום המטרה של התקנים היא למנוע ליקויים ועל כן הכרתם ועבודה על פיהם היא הדרך היחידה להבטיח את איכות הבנייה.

לסיכום

במאמר זה השבנו על השאלה מה זה בניית שלד וכן סקרנו את שלבי בניית שלד ואף הרחבנו לשלבי בניין מבנה. ראינו כי השלד הוא עמוד התווך של המבנה ובלעדיו אין. חברת גאיה הנדסה מספקת שירותי פיקוח בנייה תוך עמידה באתגרי תקציב, זמן ואיכות באמצעות מהנדסים מומחים בעלי ניסיון. צרו קשר לקבלת פרטים נוספים. 

אהבתם את המאמר? נשמח אם תשתפו :)

Facebook
LinkedIn
WhatsApp

מאמרים נוספים

קבלת הצעת מחיר

דילוג לתוכן