איתור ליקויי חשמל – כל מה שצריך לדעת לפני רכישת דירה

זמן קריאה: 4 דקות

איתור ליקויי חשמל לפני רכישת דירה הינו בגדר בדיקת חובה! ליקויי חשמל עשויים להוות סכנת חיים לדיירי הבית במקרה הגרוע ביותר, ואף גרום לנזק לבית ולמכשירי החשמל הקיימים בו. בסיוע המומחים של חברת בדק הבית 'גאיה הנדסה' המתמחה בתחום נשיב על השאלות הבאות: איזה סוגים של ליקויי חשמל קיימים ומה הם הנזקים שעלולים להיגרם כתוצאה מכך? מי מוסמך לבצע בדיקת ליקויי חשמל וכיצד מתבצעת? כמה עולה בדיקת ליקויי חשמל? כיצד מטפלים בלקויי חשמל? ושל מי האחריות לתיקון?

בדיקת ליקויי חשמל

שקעים לא מעוגנים בקיר, בעיות ארקה בבית, חיווט מיושן, לוחות חשמל לא תקינים- כל אלה הן רק חלק מהדוגמאות לליקויי בנייה שיכולים להיות קיימים בין בבנייה חדשה מקבלן ובין בבנייה ישנה במסגרת רכישת דירה יד שנייה. הנזק שעלול להיגרם כתוצאה מכך הוא תקלות חשמל חוזרות, נזק למכשירי החשמל הביתיים, קצר והגרוע ביותר הוא- סכנת חיים כתוצאה מהתחשמלות.

בדיוק מהסיבות הללו לפני שנכנסים להתגורר בדירה (במקרה של רכישת דירה מקבלן) ולפני שחותמים על הסכם מול המוכר (במקרה של רכישת דירה יד שנייה) חשוב ביותר לבצע בדיקה על ידי חברה הנדסית מומחית בתחום לצורך איתור כל הליקויים הקיימים בנכס, ובפרט ליקויי חשמל אשר עלולים להוות סכנת חיים ממש!

במסגרת הבדיקה, מהנדס מוסמך בעל ידע ומומחיות בתחום יבחן את הנכס הרלוונטי בעזרת מכשור ייעודי ומתקדם, יבצע רשימה ארוכה של בדיקות, ובסיומה ישתף את מזמיני הבדיקה בממצאיו תוך עריכת דו"ח ליקויים מפורט. מזמין הדו"ח יוכל להסתייע בו על מנת לדרוש את תיקון ליקויי החשמל מהגורם האחראי ובמקרה הצורך, כאשר מדובר בליקוי משמעותי מאוד, לא לרכוש את הדירה ולשמור על חייהם של בני משפחתו.

איתור ליקויי חשמל

סוגים של ליקויי חשמל והנזקים שעלולים להיגרם

קיימים סוגים שונים של ליקויי חשמל תדירים אשר עשויים להופיע הן בבנייה חדשה והן בבנייה ישנה כמו למשל חיווט פגום, רכיבי חשמל פגומים, מעגל חשמלי עמוס מידי, ועוד. כתוצאה מכך יכול להיגרם נזקים רבים כמו למשל הפסקות חשמל, קצר חשמלי, נזק למכשירי חשמל קיימים, התחשמלות וסכנת חיים. זיהוי ליקויי חשמל והמקור לבעיה הוא קריטי לביצוע תיקון ראוי ועל מנת למנוע נזקים שונים שעלולים להיגרם. כשמאתרים ליקויי חשמל חשוב לטפל בהם באופן מיידי על מנת לשמור קודם כל על בטיחותם של דיירי הבית.

מי מוסמך לבצע בדיקת ליקויי חשמל וכיצד היא מתבצעת?

מהנדס מוסמך מבצע בדיקה יסודית לאיתור ליקויי בנייה במסגרת בדק בית לפני קבלת מפתח או לפני רכישת דירה. במסגרת הבדיקה המהנדס משתמש במכשור ייעודי לצורך איתור ליקויי החשמל. אלה הן חלק מהבדיקות אותן מבצע המהנדס במסגרת בדיקה לאיתור ליקויי חשמל: בדיקת תקינות החיווט, הערכת פונקציונאליות של מתגים ושקעים, בדיקת לוחות החשמל הקיים בנכס ועוד. לאחר תום ביצוע הבדיקה יוכל להעריך המהנדס סכנות אפשריות ולהמליץ על התיקון שצריך לבצע באמצעות איש מקצוע מתאים לצורך טיפול בליקויי הקיים בנכס.

כמה עולה בדיקת ליקויי חשמל?

כאמור, במאמר כאן אנחנו מתמקדים בליקויי חשמל במסגרת בדק בית ולכן נבחן את השאלה כמה עולה הבדיקה? התשובה לשאלה הזו תלויה בנכס הנבדק- האם מדובר בדירה יד ראשונה או דירה יד שנייה? בשטח הנכס ובמספר החדרים הקיימים בו- האם מדובר בדירת 3, 4, 5 חדרים? עם מרפסת ומחסן או אולי בלי, גיל המבנה- האם מדובר בנכס בן 25 שנים או בן שנתיים? וכן במומחיות של חברת בדק הבית, בעומק הבדיקות וכו'. ככל ומדובר בנכס שנרכש יד ראשונה מקבלן טווח המחירים נע בין 1,500- 2,000 ש"ח. מומלץ לפנות אל חברת בדק הבית ולקבל הצעת מחיר מותאמת אישית עבורכם ועבור הנכס הנבדק. כאמור, עלות בדיקת ליקויי חשמל הינה חלק מהעלות הכולל של בדקת בית מלא ומקיף.

כיצד מטפלים בליקוי חשמל?

עם תום איתור ליקויי חשמל, המהנדס שערך את הבדיקה ימליץ כיצד כדאי לתקן  את ליקויי החשמל הקיימים בנכס ובמקור שלהם. את התיקון יבצע חשמלאי מוסמך בעל ההכשרה המתאימה ובאמצעות הציוד הנדרש כדי להבטיח את הבטיחות והתקינות של מערכות החשמל בנכס. הטיפול הנדרש תלוי בסוג הליקויי ובמקור שלו. חשוב מאוד שאת הטיפול בליקוי החשמל יבצע חשמלאי מורשה כדי להבטיח שכל התיקונים יבוצעו בצורה בטוחה ותקינה, בהתאם לכללי הבנייה המקומיים. כמו כן, חשוב לטפל בליקויי חשמל בהקדם האפשרי וללא דיחוי, כאמור.

של מי האחריות לתיקון ליקויי חשמל?

במקרה של תיקון ליקויי חשמל בדירה יד ראשונה מקבלן מי שאמור לשאת בתיקון הליקויים ככל ואלה אותרו לפני מסירת הדירה, הרי שהאחריות לתיקון רובצת על כתפי הקבלן בהתאם להוראות החוזה. ככל ואלה אותרו לאחר קבלת המפתח יש לבחון את העיתוי של איתור הליקויים אל מול תקופת האחריות של הקבלן, כאמור בהסכם הרכישה.

ככל ומדובר בדירה יד שניה שהרכישה שלה היא מבעל הנכס הרי שבפני הרוכש הפוטנציאלי קיימות מספר אפשרויות. אפשרות אחת להתנות את רכישת הדירה בתיקון הליקויים על ידי איש מקצוע מורשה או לחילופין להפחית ממחיר התמורה לצורך ביצוע התיקון באופן עצמאי. אפשרות שנייה, ככל ומדובר בליקויים משמעותיים ביותר, הרוכש הפוטנציאלי יכול להחליט גם שהעסקה לא כדאית עבורו. כמובן שהתשובה משתנה בהתאם לסוג הליקוי, המשמעות שלו, וכן שיתוף הפעולה מצד בעל הנכס, המוכר. בכל מצב, מומלץ להתייעץ עם עורך הדין המטפל בעסקה מטעמכם.

לסיכום

ליקויי חשמל עלולים להוות ליקויים משמעותיים ביותר ואף מסכני חיים. חשוב להקדים ולאתר ליקויי חשמל בזמן על מנת שניתן יהיה לתקן אותם על ידי איש מקצוע מורשה. כמו כן, איתור ליקויי חשמל בזמן חשוב ביותר לצורך ניהול משא ומתן מול מוכר הדירה או לצורך דרישת ביצוע התיקונים על ידי הקבלן. בכל מצב, איתור ליקויי בנייה בזמן יכול להבטיח לכם נכס בטיחותי ושקט נפשי לשנים רבות. פנו לחברת גאיה הנדסה המציעה שירותים מסוג זה על ידי מיטב המהנדסים המבצעים בדיקות מקיפות ומהימנות באמצעות ציוד מתקדם.

אהבתם את המאמר? נשמח אם תשתפו :)

Facebook
LinkedIn
WhatsApp

מאמרים נוספים

קבלת הצעת מחיר