בדיקת קרינה – חשיבות ביצוע מדידת קרינה בבית

זמן קריאה: 4 דקות

בעידן הטכנולוגי שבו אנחנו חיים, אנחנו חשופים לקרינה כל העת. בין אם זה מהסלולר, השעון החכם, המחשב, המיקרוגל, ראוטרים, אנטנות סלולריות ועוד. ועדיין, אפשר לחיות חיים בריאים נטולי קרינה מסוכנת. מה צריך לעשות בשביל למנוע קרינה מסכנת בסביבת מגוריכם? בדיקת קרינה על ידי בודק קרינה מוסמך.

איך בוחרים בודק קרינה? לאיזה צורך נעשה בדיקת קרינה בבית? כמה עולה בדיקת קרינה? מה אפשר לעשות נגד קרינה? כיצד נראה הליך של בדיקת קרינה בבית? מאמר זה "מקרין" מידע חשוב, אך לא לדאוג זה לא מזיק, ואפילו להפך. מידע חשוב לפניכם בנושא קרינה בבית.

האם כל קרינה היא מסוכנת

לפני שנפרט על בדיקת הקרינה עצמה חשוב להבין – המילה קרינה עצמה לא בהכרח מבטאת משהו מסוכן או מזיק. יש צורות רבות של קרינה, החל מזו שנפלטת מהשמש, שגם לה יש חלקים מסוכנים וכאלה שלו, ישנה קרינה של חום, קרינה אלקטרומגנטית, קרינה רדיואקטיבית ועוד.

אך לא רק הסוג של הקרינה משפיע אלא גם עוצמות הקרינה וגם התדרים בהם היא נפלטת, למשל, קרינה של גלי מיקרו יכולה להיות מסוכנת, אך הקרינה המזערית של קרני המיקרו שעלולה להיפלט מהמיקרוגל שלנו היא כל כך נמוכה שהיא אינה מהווה סיכון כלל, בצורה דומה, קרינה אלקטרומגנטית נשמעת כמו קרינה לא מזיקה אך בעוצמות גבוהות היא מסוכנת.

אז עכשיו, אחרי שהבנו שיש סוגים שונים של קרינה, ובהם עוצמות שונות של קרינה העלולה להיפלט, אפשר לדבר יותר על בדיקת הקרינה.

בדיקת קרינה בבית

מה זה בדיקת קרינה?

קרינה היא פליטה של אנרגיה בצורת גל, באורך ועוצמה שונים. ישנם 2 סוגים עיקריים של קרינות המאפיינים את סביבת המגורים היומיומית שלנו: קרינה חשמלית הנובעת משנאים, ארונות חשמל ועוד. סוג שני הוא קרינה סלולרית שנובעת מ… ניחשתם נכון, מכשירי סלולר, מחשבים, טלוויזיה, מיקרוגל, אנטנות, רדיו ועוד. ההשלכה של קרינה על אדם שנחשף אליה משתנה ותלויה בזמן משך החשיפה ובעוצמת הקרינה ולכן חשוב לדעת ולהכיר האם קיימת קרינה מסוכנת שעלולה להשפיע על בריאותנו.

כמו שהסברנו, אנחנו לא מחפשים אך ורק את קיומה של הקרינה, אלא רוצים לוודא האם הקרינה הנפלטת היא מזיקה או לא, ולכן יש צורך לא רק לגלות אלא גם לאפיין ולמדוד את עוצמת הקרינה.

במסגרת בדיקת קרינה בבית הנערכת על ידי בודק מוסמך ניתן להעריך את רמות הקרינה הקיימות באזורים שונים בחלל הבית. הבדיקה עצמה היא בדיקה פשוטה הנערכת על ידי מכשיר לבדיקת קרינה בעל היתר תקף על ידי בודק קרינה מוסמך. על המשמעות של היתר תקף למכשור והיתר תקף לבודק המוסמך נרחיב בהמשך.

כיצד נבחר בודק קרינה מוסמך?

בבחירת בודק קרינה יש להקפיד ולוודא כי בודק הקרינה שמולכם עבר את המבחנים וההסמכה הנדרשים על ידי המשרד להגנת הסביבה וכי יש בידיו היתר תקף לבצע בדיקות קרינה. שימו לב, קיימים 2 סוגים של היתרים: היתר לבדיקת קרינה חשמלית והיתר לבדיקת קרינה סלולרית. אך, לא רק הבודק צריך לקבל היתר אלא גם המכשור שברשותו עומד בתקנים. חשוב להקפיד שהבדיקה מבוצעת על ידי בודק מוסמך עם הציוד המאושר מאחר ולקרינה שונה יכולות להיות השלכות שונות בפן הבריאותי ולכן תמיד נשאף לקבל תוצאות אמינות ומדויקות.

כדי לקבל תוצאות אמינות ומדויקות כל החלקים בפאזל צריכים להתחבר – בודק מקצועי ומנוסה, הכשרה מתאימה וציוד מתקדם, תקין ומכויל שאושר על ידי כל הגורמים הרלוונטיים.

לאיזה צורך נעשה בדיקת קרינה בבית?

יכולות להיות מספר סיבות שונות לעריכת בדיקת קרינה:

(1) על מנת לגור בבית בטוח. אנחנו נרצה לוודא שלא קיים מקור עם קרינה מסכנת. במידה ואכן ומקור כזה קיים, אנחנו נרצה לבצע בבית את השינויים הנדרשים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הנחוצים על מנת להפחית את הקרינה הקיימת בבית.

(2) לפני רכישה של נכס מקרקעין. בין אם מדובר בנכס יד ראשונה או בנכס יד שניה, לפני שאנחנו מבצעים את העסקה (או במצב של דירה יד 1- לפני קבלת מפתח), אנחנו נרצה לוודא שהנכס שאנחנו עומדים להשקיע בו את מיטב כספנו ושאנחנו עומדים לגור בו, יהיה בטיחותי גם מבחינת קרינה. כלומר שאין בו קרינה שעלולה לסכן את בריאותנו ובריאות היקרים לנו. מסיבה זו, בחברת גאיה הנדסה בדיקת קרינה הינה חלק מהבדיקות הרבות שמבצע איש מקצוע מוסמך במסגרת בדק בית לפני רכישת דירה.

(3) לצורך פנייה לרשות המקומית. במקרים בהם הקרינה נוצרת כתוצאה מאנטנה שהציבה למשל הרשות המקומית סמוך לביתנו, אנחנו נרצה לקבל דו"ח בדיקת קרינה רשמי שבוצע על ידי בודק מוסמך באמצעות הציוד המתאים, על מנת שזה יסייע לנו בחיזוק והוכחת עמדתנו, במידה ונרצה למחות או לדרוש צעדים שונים מטעם הרשות.

(4) לצורך הגשת תביעה משפטית. למשל אם אנחנו רוצים לתבוע בתביעת נזיקין גוף שנושא באחריות לפליטת קרינה מסכנת, אנחנו נצטרך לצרף דו"ח כאמור אל התביעה המשפטית שתוגש לבית המשפט.

עלות בדיקת קרינה

כמה עולה בדיקת קרינה? המחיר לבדיקת קרינה המבוצעת על ידי בודק קרינה מוסמך עם הציוד המאושר תלויה בגודל הנכס הנבדק. לרוב הבדיקה כוללת גם קרינה חשמלית וגם סלולרית וטווח המחירים נע בין 500-800 ש"ח.

במקרים בהם בדיקת הקרינה הינה חלק מהשירות הניתן בעת עריכת בדיקת בית אזי שעלות בדיקת קרינה כבר מגולמת כחלק מהעלות הכוללת של בדק הבית. עלות בדיקה משתנה בהתאם לנכס. גם כאן המחיר מושפע מסוג הנכס והגודל שלו. כאשר מדובר בדירה יד 2 המחיר נע בין 1,000 ש"ח ועד 2,000 ש"ח תלוי בגודל הדירה ומועד בנייתה. וכאשר מדובר בדירה יד ראשונה מקבלן המחיר יכול לנוע בין 1,200-1,600 תלוי במספר החדרים שבדירה. כאמור, עלות בדיקת הקרינה היא חלק מהעלות הכוללת של בדק הבית המבוצע על ידי חברת בדק בית.

מה אפשר לעשות נגד קרינה?

מכירים את המשפט 'בשביל לא להיפגע מקרינה צריך לגור על הירח?'. באמת בעידן שבו אנחנו חיים היום האמצעים האלקטרונים נמצאים מסביבנו ופולטים סוגים שונים של קרינה. ועדיין, סביר להניח שעם הגעת האדם לירח, גם על הירח יש קרינה 🙂 יחד עם זאת, אנחנו מאמינים שגם על פני כדור הארץ, ובפרט במקום המגורים שלנו יש הרבה שאפשר לעשות בשביל לשפר את סביבת המגורים שלכם ולדאוג לתנאי מחייה לא מסוכנים, למשל מיגון מפני קרינה, פנייה לגורם המוסמך (הרשות המקומית/ חברת הסלולאר), תכנון הבית באופן שונה, החלפת מכשירי חשמל פולטי קרינה.

התשובה תלויה בהחלט בסוג הקרינה שאותר בבדיקה ובעוצמה שלה. ולכן, בסוף עריכת בדיקת הקרינה בודק הקרינה ישתף עמכם את מסקנותיו ואת המלצות לגבי מה אפשר לעשות בשביל לצמצם משמעותית את החשיפה לקרינה שנמצאה.

כיצד נראה הליך של בדיקת קרינה בבית?

במסגרת בדיקת קרינה המבוצעת בבית יגיע הבודק המוסמך אל ביתכם עם מכשיר לבדיקת קרינה. לרוב הבדיקות מתבצעות בשעות בהן נעשה שימוש רב במכשירים חשמליים וסביר כי עוצמת הקרינה תהיה מקסימלית ( לרוב שעות אחה"צ/ ערב). הבודק המוסמך יעבור בין מכשירי הבית והסביבה הקרובה לאתר את עוצמת הקרינה. לאחר מכן יערוך הבודק את מסקנותיו בדו"ח בדיקת קרינה. הדו"ח יכלול בנוסף גם המלצות למיגון מפני קרינה ודגשים פרקטים כיצד ניתן למזער את הקרינה המסוכנת בבית, ככל וישנה.

לסיכום

במסגרת בדיקת קרינה המבוצעת בבית יגיע הבודק המוסמך אל ביתכם עם מכשיר לבדיקת קרינה. לרוב הבדיקות מתבצעות בשעות בהן נעשה שימוש רב במכשירים חשמליים וסביר כי עוצמת הקרינה תהיה מקסימלית ( לרוב שעות אחה"צ/ ערב). הבודק המוסמך יעבור בין מכשירי הבית והסביבה הקרובה לאתר את עוצמת הקרינה. לאחר מכן יערוך הבודק את מסקנותיו בדו"ח בדיקת קרינה. הדו"ח יכלול בנוסף גם המלצות למיגון מפני קרינה ודגשים פרקטים כיצד ניתן למזער את הקרינה המסוכנת בבית, ככל וישנה.

אהבתם את המאמר? נשמח אם תשתפו :)

Facebook
LinkedIn
WhatsApp

מאמרים נוספים

קבלת הצעת מחיר