איתור ליקויי בניה

אחת הבדיקות היותר חשובות לערוך, שלא ניתן לוותר עליה לפני שרוכשים דירה יד שנייה או לפני שמקבלים חזקה בדירה יד ראשונה היא בדיקה לאיתור כל ליקויי הבנייה הקיימים בנכס. המשמעות של איתור ליקויי בנייה חשובה מבחינה בטיחותית, מבחינה כלכלית, על מנת לחסוך עוגמת נפש ולגלות אחריות ג כלפי מי שעתיד לגור בית וגם לדירות השכנות. איתור ליקויי בנייה זו לא מותרות – זו אחריות! לנסות לאתר ליקויי בנייה על ידי ביקור שלכם בדירה ומבט חטוף בקירות, שקול לכך שלפני קניית רכב יד שנייה, תתנו מכה על מכסה המנוע, תבעטו קצת בצמיגים, וכך תנסו לאתר את התקלות. ממש כשם שלוקחים רכב לפני קנייה לבדיקה, כך יש לעשות גם עם דירה.

עם שני הבדלים עיקריים, האחד, הוא שבמקרה של דירה יש לבדוק גם דירות חדשות, וההבדל השני, הוא שבמקרה של דירה מדובר בעסקה הרבה יותר גדולה והרבה יותר מונח על הכף, כך שאין שום היגיון להתפשר דווקא אז על הבדיקה. מהם ליקויי בנייה? למה כל כך חשוב לאתר אותם בזמן? מהו המועד הנכון לערוך בדק בית לאיתור ליקויי בנייה? האם ניתן לאתר ליקויי בניה באופן עצמאי או שחייב להיעזר בחברת בדק בית? ממי ניתן להזמין בדק בית? המומחים של גאיה הנדסה עונים על כל השאלות.

איתור ליקויי בניה

ליקויי בניה - גאיה הנדסה

חברת גאיה הנדסה מתמחה בביקורת מבנים ויכולה לחשוף עבורך ליקויי בנייה בכל סוגי הנכסים. מטרתנו היא לייצג את האינטרסים שלך לפני רכישת דירה חדשה מקבלן או דירת יד שנייה, ולרכז עבורך שירותי בדק בית כדי להציג בפניך ליקויים. השירות שלנו יחסוך עבורך זמן וכסף ובעיקר יבטיח איכות חיים גבוהה יותר בעתיד. כמו כן, דוח הממצאים של חברת גאיה הנדסה יכול לשמש אותך בהתנהלות מול הקבלן, היזם או חברת הביטוח.

אנו נמצאים כאן עבורך לכל שאלה ותהייה. יש לנו ניסיון משמעותי בשירותי בדק בית ומאחורינו שורה ארוכה של לקוחות מרוצים. חברה אובייקטיבית כמו גאיה הנדסה תבצע בשבילך בדיקות על פי התקנים ובהתאם לאישור של בית משפט, גם אחרי שכבר החלטת לקנות דירה ורק נותר לחתום על החוזה.

מהם ליקויי בנייה

ליקויי בנייה הם סטייה מהתקן של ענף הבנייה לפי הקבוע על ידי מכון התקנים. כך למשל ליקויי בנייה יכולים לבוא לידי ביטוי בבעיות איטום ורטיבות בקירות הנכס, בבעיות בציפוי החיצוני בבניין, בסדקים הקיימים בקירות הנכס, ועוד אינספור דוגמאות. חשוב להבין שליקוי בנייה הם לא תופעה נדירה שמתרחשת בתדירות נמוכה. ההפך הוא הנכון. בכל הקשור לרכישת דירות יד ראשונה מקבלן נמצא במחקר מקיף שנערך על ידי הטכניון כי ב-100% מהדירות החדשות הנמסרות מהקבלן ללקוח בשוק הישראלי נמצאים ליקויי בנייה.

100%! האם זה אומר שדירה חדשה היא בהכרח לא בטיחותית, או פגומה? לא, ישנם סוגים שונים של ליקויים ודרגות חומרה שונות, אבל נדירים ביותר המקרים שבהם אין במה לטפל כלל. זה האמור לגבי דירות חדשות, אך מה לגבי דירות יד שנייה? אדרבה ואדרבה. כאן פוטנציאל הנזק הוא גדול אפילו יותר. נציין שליקויי בנייה או נזקים מצטברים יכולים להיות בכל מבנה, כולל מבנים מסחריים.

חשיבות איתור ליקויי בנייה

החשיבות של איתור ליקויי בנייה היא בראש ובראשונה בטיחותית. שימוש ומחייה בנכס שיש בו ליקויי בנייה קשים כמו בעיות רטיבות, בעיות יציבות או בעיות קרינה יכולים לגרום למפגע קשה ואף לסכנות בריאותיות.

חשיבות נוספת היא מבחינה כלכלית. בדרך כלל בעסקאות דירה יד ראשונה האחריות לתיקון ליקויי הבנייה בתקופת זמן ראשונית לאחר קבלת החזקה בדירה חלה על הקבלן, בהתאם להסכם ולדין. בדומה, ובמידה שאותרו הליקויים לפני עריכת הסכם הרכישה, ניתן להטיל את האחריות על תיקון הליקויים על מוכר דירה יד שנייה. בשתי הדוגמאות הללו המשמעות הכספית היא אדירה.

יתר על כן, חשוב לאתר ליקויי בנייה בזמן בשביל למנוע את החמרתם ולתקנם בהקדם האפשרי. כך למשל חשוב לאתר ליקויי איטום ונזילות בהקדם על מנת למנוע בעיות רטיבות קשות.

לסיום נקודה זו, אי אפשר להתעלם משתי נקודות נוספות. הראשונה היא שהעלות של בדיקה ואיתור של ליקויי בנייה הינה מינורית ביותר לעומת עלות הנזקים העשויים להיווצר. והנקודה הנוספת היא שקיימת לכך אף משמעות משפטית שכן רוכש הנכס מתחייב בהסכם הרכישה לבצע בדיקות, לאתר את הליקויים ולהצהיר שהנכס נמצא לשביעות רצונו.

האחריות באיתור ליקויי בנייה

לעיתים יש נטייה להפחית בחשיבותם של ליקויי הבנייה אם מדובר בדירה להשקעה, או בליקויים מינוריים, או במקרים של דירה חדשה, חוששים להיות קטנוניים. אך לאיתור ליקויי בנייה יש אחריות רחבה יותר. למשל, בעיות איטום במקלחות, עלולות ליצור בעיות דווקא בדירה של השכנים מלמטה (בעיות שיהיה באחריותכם לפתור ולפצות בגין הנזק הנגרם!), אריחים רופפים במרפסת עלולים להיות סכנה בטיחותית לעוברים ושבים ברחוב ועוד. כך שאיתור תקלות מהווה גם אחריות שלכם כלפי הסביבה, ולא רק כלפי עצמכם.

ליקויי איטום ונזילות​

בעיות רטיבות נגרמות מליקויי איטום ונזילות והן שכיחות מאוד בבתים חדשים וישנים. בחברת גאיה הנדסה יכולים לאתר עבורך את המקור לבעיות איטום ונזילות, וכמובן גם למצוא פתרונות שיהיו רלוונטיים לסוג הנכס ולמסגרת התקציב. בתוך כך, אנו עושים שימוש במכשור מתקדם בשביל לחשוף ליקויי איטום ונזילות גם במקומות לא נגישים כמו התקרה, הקירות, מתחת לריצוף ועוד.

ליקויי סדקים ויציבות

סדקים בטיח הקירות והתקרה מעידים על בעיה מבנית ודורשים טיפול מהיר מצד הקבלן, היזם או המוכר של הנכס. לך כקונה יש את האפשרות להשתמש בשירותי גאיה הנדסה על מנת לבצע איתור ליקוי בניה ולחשוף בעיות קונסטרוקטיביות שמחייבות טיפול.

בדיקות קרינה וראדון

אסור להקל ראש בחשיבות של בדיקות קרינה וראדון כאשר מתכננים לקנות נכס חדש או דירת יד שנייה. בעזרת בדק בית מקיף וכלים הנדסיים מתחום ביקורת המבנים ניתן לוודא את בטיחות המבנה, למנוע נזקים בלתי הפיכים ולחסוך בהוצאות. בחברת גאיה הנדסה מתמחים בכל סוגי הבדיקות ויכולים לאתר עבורך ליקויי בניה לאחר בדיקות קרינה סלולארית, קרינה אלקטרו-מגנטית וקרינת ראדון מסוכנת.

האם ניתן לאתר ליקויי בנייה באופן עצמאי?

לעיתים יש נטייה לחשוב שמי שיש לו זיקה כלשהי לעולם הבנייה יכול לאתר ליקויי בנייה באופן עצמאי. חשוב להבהיר, איתור ליקויי בנייה יש לעשות אך ורק באמצעות חברת בדק בית ומהנדסי בניין מוסמכים מטעמה. יש לכך מספר סיבות: הראשונה, מעבר לאותם ליקויים גלויים ישנם לא מעט ליקויים סמויים שניתן לאתר רק באמצעות עין מקצועית והמכשור המתאים לכך. דוגמא טובה לליקויי בנייה סמויים הינה ליקויי איטום החבויים בקירות. אמנם בעיית רטיבות לרוב גלויה אך לא תמיד היא מופיעה באופן מיידי.

השנייה, איתור ליקויי הבנייה לבדם אינה מספיקה. נדרש גם להעריך את עלות תיקון ליקויי הבנייה ואף להכין חוות דעת משפטית אשר עשויה לשמש את רוכש הדירה בהליך משפטי, ככל שהדברים יצטרכו להתברר בתביעות ליקויי בנייה.

השלישית, מהנדס בניין מטעם חברת גאיה הנדסה עורך לכל נכס למעלה מ-1,000 בדיקות באמצעות מכשור מתקדם ולפי חוק התכנון והבניה, התכניות החלות בנכס, התקנים והמפרטים המקובלים. לאיש שאין את הידע, הבקיאות וההסמכה לכך לא יוכל לאתר את ליקויי הבנייה בנכס כנדרש.

בסופו של יום, את עבודת איתור ליקויי הבנייה יש להותיר בידי אנשי המקצוע המוסמכים לכך, בעלי הניסיון והמכשור המתאים.

מהו הזמן המתאים ביותר לאיתור ליקויי בנייה?

הזמן המתאים ביותר לאיתור ליקויי בנייה תלוי בסוג העסקה. כאשר מדובר בעסקת רכישה של דירה יד ראשונה המועד המתאים הוא לפני קבלת המפתחות בדירה. נהוג להזמין חוות דעת מהנדס בניין לאיתור ליקויי בנייה במעמד פרוטוקול המסירה אליו מוזמן בעל הנכס על ידי הקבלן. המטרה של פרוטוקול המסירה הוא כי הרוכש יצביע על כל הליקויים הקיימים בדירה על מנת שהקבלן יתקן אותם בהתאם להתחייבות החוזית שלו בתקופת האחריות. נציין כי נהוג לערוך בדק בית נוסף לאיתור ליקויי בנייה שהתגלו במועד מאוחר יותר לפני תום תקופת האחריות של הקבלן החלה בהתאם להסכם ולדין.

בכל הקשור לרכישת דירה יד שנייה, המועד המתאים ביותר לעריכת בדק בית לאיתור ליקויי בנייה הוא לפני עריכת ההסכם וביצוע העסקה. אם רוצים לחתום על זיכרון דברים יש לציין במפורש שקיום העסקה תלוי בתוצאות בדק הבית ותיקון ליקויי בנייה שיימצאו או קיזוז עלות התיקון (או עלות מוערכת לפי דו"ח הליקויים) ממחיר העסקה. הסיבה לכך נובעת מכך שאיתור ליקויי בנייה בזמן מאפשרת לרוכש הפוטנציאלי לדרוש את תיקונם על ידי בעל הדירה או לכל הפחות להפחית את שווי התמורה. כמו כן, במידה ומדובר בליקויי בנייה חמורים במיוחד גילויים בזמן עשוי אף להביא לסיכול עסקת הרכישה. איתור מאוחר מידי של הליקויים, אחרי השלמת העסקה, ישאיר את הרוכש עם כל הבעיות וללא יכולת תביעת השתתפות או תיקון מאת המוכר.

ממי ניתן להזמין בדק בית לאיתור ליקויי בנייה?

חברת גאיה הנדסה מומחית באיתור ליקויי בנייה בכל סוגי הנכסים – פרטי, מסחרי, דירות בבניין, בתים פרטיים ועוד. התכלית שלה היא לייצג את האינטרס של בעל הנכס לפני קבלת מפתח בדירה יד ראשונה או להגן על הרוכש הפוטנציאלי לפני רכישת דירה יד 2 ולהציג בפניו את כל הליקויים הקיימים בנכס. חוות דעת המהנדס המתקבלת בסיום הבדיקה משמשת את בעל הנכס בהתנהלות מול הקבלן או חברת הביטוח במקרה של דירה מקבלן, או אל מול בעל הנכס בדירה יד שנייה.

לחברת גאיה הנדסה ניסיון עשיר בשירותי בדק בית על פי כל התקנים ובהתאם לדרישות בתי המשפט. קבלת חוות דעת איכותית המרכזת את כל ליקויי הבנייה חוסכת בזמן, כסף, עוגמת נפש ובעיקר תורמת להבטחת איכות חיים גבוהה בעתיד.

מהם ליקויי הבנייה הנפוצים?

הנה דוגמאות למספר ליקויי בנייה בולטים:

  • ליקויי איטום ונזילות​ – גם בבנייה חדשה וגם בבנייה ישנה יש שכיחות גבוהה מאוד של ליקויי איטום ונזילות המובילים לבעיות רטיבות קשות. החשוב הוא לאתר את המקור לבעיית האיטום ולספק פיתרון מתאים. בשביל לחשוף ליקויי איטום ונזילות גם במקומות לא נגישים כמו מתחת לריצוף, בקירות ובתקרה, חברת גאיה הנדסה עושה שימוש במכשור מתקדם.
  • ליקויי סדקים ויציבות – ליקויי נפוץ מאוד שמחייב טיפול מהיר מצד הקבלן או המוכר של הנכס הוא סדקים בטיח הקירות והתקרה. ליקוי מסוג זה מעיד על בעיה מבנית. חברת גאיה הנדסה מאתרת ליקויי סדקים וחושפת בעיות קונסטרוקטיביות בנכס.
  • בדיקות קרינה וראדון – כאשר מתכננים לקנות נכס חדש או דירה יד שנייה חשוב מאוד לערוך באמצעות חברת בדק בית בדיקות קרינה ונוכחות גז ראדון. לחברת גאיה הנדסה את כל הכלים הדרושים לביצוע בדיקות קרינה סלולארית, קרינה אלקטרומגנטית והימצאות גז ראדון מסוכנת.

בדיקות לאיתור ליקויי בנייה עוזרות לוודא את בטיחות המבנה, למנוע נזקים בלתי הפיכים ולחסוך בהוצאות.

לסיכום

איתור ליקויי בנייה הינה בבחינת בדיקת חובה שיש לבצע באמצעות חברת בדק בית מומחית ומנוסה בכל הקשור לרכישת נכס מכל סוג שהוא, נכס יד ראשונה או נכס יד שנייה או רכוש משותף בבניין. הנכם מוזמנים ליצור קשר עם חברת גאיה הנדסה ולתאם בדיקה לאיתור ליקויי בניה בהקדם האפשרי.

קבל הצעת מחיר

בחברת גאיה הנדסה משתמשים בכלים מקצועיים בשביל לבצע ביקורת מבנים ברכוש משותף ואיתור ליקויי בניה. אנו מציעים לך ליצור קשר עם נציגינו עוד היום ולתאם בדיקת רכוש משותף שתרגיע גם אותך וגם את השכנים בבניין.

דילוג לתוכן