חוות דעת הנדסית לבית משפט – כל מה שצריך לדעת

זמן קריאה: 4 דקות

אנחנו לא נביאי זעם, אבל חשוב שתדעו שאם אתם לפני רכישה של נכס או קבלת מפתח אתם צרכים חוות דעת הנדסית לבית משפט. אין הכוונה שבטוח תצטרכו ללכת חלילה להליך משפטי, אלא הכוונה לבדיקה שכאשר היא נערכת בצורה מסוימת מראש, היא נחשב גם כחוות דעת הנדסית קבילה לבית משפט.

במאמר זה נענה על השאלות- מה זו חוות דעת הנדסית? מתי מתעורר הצורך בעריכת חוות דעת הנדסית לבית משפט? מה הקשר בין חוות דעת הנדסית לבית משפט לבין בדק בית? איך אפשר לדעת אם חוות דעת הנדסית קבילה בבית משפט? כיצד נראית חוות דעת הנדסית לבית משפט ומה הם הנתונים שהיא חייבת לכלול? כמה עולה חוות דעת הנדסית לבית משפט? שאלנו את המומחים של גאיה הנדסה את כל השאלות וקיבלנו מידע חשוב בנושא.

מה זו חוות דעת הנדסית?

חוות דעת הנדסית היא הערכה מקצועית שנותן מהנדס מוסמך לגבי שאלה ספציפית הקשורה למבנה או דירה או בית קרקע. למשל האם קיימים ליקויי בנייה בנכס הספציפי? המהנדס יתחיל את התהליך בביקור פיזי בנכס ועריכת בדיקות באמצעות מכשור מתאים. לאחר מכן המהנדס ינתח את הנתונים על פי עקרונות מדעיים, תקנים הנדסיים מקובלים וניסיונו. המהנדס ירכז את מסקנותיו בחוות דעת הנדסית מפורטת אשר יערוך בהתאם לכללים מסוימים (אשר יפורטו לעיל). חשוב לדעת שלרוב חוות דעת הנדסית מוזמנת על ידי בעל הנכס, קבלנים, רוכשי דירות, ולעיתים אף מטעם בית המשפט. כמובן שהמהנדס מחויב לערוך את חוות דעתו בצורה מקצועית ועניינית ללא תלות בגורם המזמין את חוות הדעת.

חוות דעת הנדסית לבית משפט

מתי מתעורר הצורך בעריכת חוות דעת הנדסית לבית משפט?

הצורך בעריכת חוות דעת הנדסית יכול להתעורר במספר סוגים של מצבים, נסקור את עיקרם:

 • לפני מסירת חזקה בדירה מקבלן– חשוב מאוד לפני קבלת מפתח וכניסה לדירה לאתר את כל ליקויי הבנייה הקיימים בנכס על מנת לדרוש את תיקונם מכח הוראות החוזה המחייבות את הקבלן לשאת באחריות לתיקונם.
 • לפני רכישת דירה יד 2- כאשר אדם מעוניין לרכוש דירה, לפני עריכת הסכם הרכישה, על הרוכש לערוך בדיקה על ידי מהנדס במטרה לאתר ליקויי בנייה. ככל ואלה ימצאו הרוכש יוכל לוותר על העסקה, לדרוש את תיקונם או לבקש הפחתת התמורה.
 • לצורך הגשת תביעה משפטית בנושא של ליקוי בנייה (או כהגנה לתביעה)– למשל במקרה שבו הקבלן לא תיקן ליקוי בנייה שהתגלו בנכס, מכח אחריותו בדין ובחוזה.
 • לצורך הגשת תביעה משפטית בנושא של הפרת חוזה (או כהגנה לתביעה)– למשל במקרה שבו הרוכש טוען כי המוכר לא גילה כמתחייב מההסכם ביניהם אודות קיומו של ליקוי בנייה משמעותי בנכס.

למעשה, במצב של הליך משפטי, במיוחד כזה שמתעסק בליקויי בנייה בנדל"ן, כל צד נדרש לצרף חוות דעת הנדסית מטעמו על מנת שלפני בית המשפט יובא המידע ההנדסי המקצועי הנדרש לצורך הכרעה בסכסוך.

מה ההבדל בין חוות דעת הנדסית לבדק בית?

למעשה הבדיקה היא חוות דעת הנדסית לבית משפט. כלומר, במהלך בדק הבית המבוצע ללא כל קשר לקיומו של סכסוך משפטי, עורך המהנדס את מסקנותיו לכדי חוות דעת הנדסית קבילה לבית משפט, מלכתחילה. כך שאם יום אחד, לא רחוק, יוותרו מחלוקות בין הרוכש של הנכס לבין הקבלן או בין הרוכש לבין המוכר (במצב של דירה יד 2), אז למעשה מזמין חוות הדעת (הרוכש) יוכל לעשות שימוש בחוות הדעת ההנדסית שהוכנה במסגרת בדק הבית ושנמסרה לו בסמוך לרכישה. כלומר, מאחר וכאשר מתגלעים ליקויי בנייה לא כולם נפטרים בהסכמה הרי מראש כל חוות הדעת שנערכות במסגרת הבדיקה של הבית נערכות כקבילות ומותאמות לבית המשפט.

איך אפשר לדעת אם חוות דעת הנדסית קבילה בבית משפט?

קבילותה של חוות דעת הנדסית לבית המשפט תלויה בכישוריו של המהנדס עורך חוות הדעת, הרלוונטיות ומהימנות המתודולוגיה בה נעשה שימוש ועמידה בסטנדרטים המשפטיים המקובלים לעד מומחה בבתי משפט, שאלה הם:

 • הצהרה משפטית של עורך חוות הדעת כי חוות הדעת שקולה לעדות בבית משפט וכי הוא מודע שהוא מחויב לדין הפלילי שאוסר על מתן חוות דעת שיקרית.
 • פירוט הניסיון המקצועי בתחום כולל הכשרה.
 • הבדיקות שביצע לצורך עריכת חוות הדעת.
 • הצהרה כי חוות הדעת נערכה על בסיס ידע מקצועי וכי אין לו עניין בנכס.
 • חתימת עורך חוות הדעת, מהנדס או הנדסאי בלבד, כולל שמו ומספר רישיון בתוקף.

לאחר שחוות הדעת נמצאה כקבילה, בתי המשפט יתרשמו ממומחיותו ואמינותו של המהנדס, תקינות הניתוח והמסקנות אליהם הגיע.

כיצד נראית חוות דעת הנדסית לבית משפט?

אלה הם הפרטים אשר לרוב מופיעים בחוות דעת הנדסית לבית משפט:

 • נתונים והצהרות- פרטי הנכס, פרטי עורך הבדיקה וניסיונו, הצהרותיו.
 • רשימה ופירוק של כל הליקויים שאותרו בבדיקות השונות שבוצעו- פירוט של כל הליקויים הקיימים, כולל תמונה או תרשים, הבדיקה שנערכה והמכשור שסייע לאתר את הליקויים.
 • סיכום כל הליקויים ואומדן העלות לתיקון הליקויים- הכוונה לעלות התיקון. רכיב זה מסייע לבית המשפט להעריך את אומדן הפיצוי שצריך להיפסק במידה והתביעה תתקבל.

כמה עולה חוות דעת הנדסית לבית משפט?

העלות של בדק בית ובו חוות דעת הנדסית לבית משפט תלויה בסוג הנכס (יד ראשונה מקבלן, דירה יד שנייה), בגודל הנכס ומספר החדרים, בגיל הביניין (במקרה של דירה יד 2) ועוד נתונים משתנים בין נכס לנכס. לרוב, חוות דעת הנדסית במקרה של יד ראשונה מקבלן נעה בטווח שבין 1,500- 2,500 ש"ח. חוות דעת הנדסית במסגרת רכישת דירה יד 2 נעה בין 1,000 – 2,000 ש"ח. כל המחירים כוללים מע"מ. כל המחירים כוללים את העובדה שחוות הדעת תשמש כעדות בבית משפט. המחירים אינם כוללים הופעה של המומחה בדיון לצורך חקירה בבית משפט.

לסיכום

במאמר זה ראינו שכשבדיקה נערך בצורה מסודרת לפי כללים מסוימים הוא יכול לשמש כחוות דעת הנדסית לבית משפט, במידה ויתעורר הצורך. חשוב לערוך בדיקה לפני רכישת נכס לצורך איתור ליקויי בנייה על ידי חברת בדק בית מקצועית. פנו אל חברת גאה הנדסה לקבלת הצעת מחיר והזמנת חוות דעת הנדסית לבית משפט.

אהבתם את המאמר? נשמח אם תשתפו :)

Facebook
LinkedIn
WhatsApp

מאמרים נוספים

קבלת הצעת מחיר