איתור ליקויי רטיבות – הבדיקה שאי אפשר להשתהות איתה

"ליקויי רטיבות" אולי לא נשמע כמו שם מאיים במיוחד, הרי לליקויים כמו "ליקוי מבני" או "ליקוי הנדסי" יש תדמית הרבה ותר מפחידה, אבל… לחיות בבית שבו קיימים ליקויי רטיבות משפיע באופן ישיר על המתגוררים בנכס, על בריאותם, כמו גם על המבנה עצמו, על עמידותו ואף על השווי שלו. איתור ליקויי רטיבות היא בדיקה שאנחנו נרצה לעשות לפני שאנחנו רוכשים נכס שכן לליקויים אלה השפעות מהותיות על המשך קיום העסקה, האופן בה נתנהל ועל האחריות לתיקון הליקויים.

שאלנו את חברת בדק הבית, גאיה הנדסה,  את כל השאלות על איתור ליקויי רטיבות, כולל איזה נזקים עלולים להתפתח? כיצד נראית בדיקה יסודית לאיתור ליקויי רטיבות? מה העלות שלה? כיצד מטפלים בליקויי רטיבות? ומי אמור לשאת באחריות? כל התשובות לכל השאלות במאמר כאן.

ליקויי רטיבות - הליקוי הנפוץ ביותר

ליקויי רטיבות הם אולי הליקוי הנפוץ ביותר הקיים. כל כך נפוץ עד שחלק מהליקויים בכלל לא נתפסים על ידי הדיירים כליקויים אלא כמצב נתון "ככה זה, יש קצת רטיבות בקיר בחורף". אז לא. ליקויי רטיבות לא אמורים להיות מצב נתון והם אינם תקינים, בנוסף, יש בהחלט אפשרות למנוע אותם, בין אם על ידי איטום חיצוני מקצועי או עבודות איטום פנימי, תחזוקה והנחה נכונה של הצנרת הפנימית בבית ועוד.

אתגר נוסף עם ליקויי רטיבות הוא שפעמים רבות הם מטעים, כלומר, הביטוי לליקוי, למשל רטיבות בקיר או בתקרה, לא בהכרח מגלה לנו מה מקור הבעיה. וכשמקור הבעיה נמצא עמוק בתוך הקיר או מתחת לריצוף של השכן מלמעלה, המצב נהיה לא פשוט, ובדיוק לשם כך אנחנו רוצים איתור ליקויי רטיבות מקצועי, אמין ומדויק, שגם ייתן לנו אבחנה נכונה וגם יעשה זאת תוך פגיעה מינימלית בבית.

איתור ליקויי רטיבות

איתור ליקויי רטיבות במסגרת בדק בית

בדק בית היא בבחינת בדיקת חובה שנהוג לערוך על ידי מהנדס מוסמך, לפני מסירת החזקה בדירה במקרה של דירה יד ראשונה מקבלן ולפני רכישה במקרה של דירה יד שנייה. התכלית של בדיקה זו הוא לאתר ליקויי בנייה גלויים ונסתרים אשר יש בהם לפגום באיכות תנאי המחייה ואף עלולים להוות סכנה חיים וסכנה בריאותית ממש למתגוררים בנכס.

איתור ליקויי רטיבות הינה בדיקה אחת מתוך שורה ארוכה של בדיקות אשר נערכות במסגרת בדק בית. המטרה היא לאתר ליקויי רטיבות המוסתרים לרוב בתוך הקירות, התקרה וחללים נסתרים אחרים, מה שכמובן עלול להוביל לעובש, בעיות רפואיות לתושבי הנכס, ואף לפגיעה מבנית בנכס וירידה משמעותית בערך שלו.

במהלך הבדיקה, מהנדס מוסמך משתמש במגוון מכשירים חדשניים וטכניקות מתקדמות כדי לזהות בעיות רטיבות קיימות וכן בעיות פוטנציאליות בעלות סיכון להתפתחות ליקויי רטיבות. כך למשל, יכול המהנדס לאתר גגות דולפים, סדקים ביסודות, בעיות איטום, פיצוץ בצנרת ועוד. העיתוי של עריכת בדיקה יסודית הוא קריטי לצורך איתור ליקויים בזמן לפני הסלמתם.

עובש ונזקים נוספים

אחד הסממנים הראשונים, אך לא הבלעדיים, לרטיבות הוא צמיחת עובש, פטרייה שאוהבת מאוד לחות, רטיבות וחום. עובש מהווה סכנה ממשית לא רק למבנה עצמו אלא גם סכנה בריאותית שעלולה להוביל למחלות כרוניות כמו בעיות נשימה, שיעול, כאב גרון ועוד. בנוסף לכך, רטיבות שאינה מטופלת ועובש שממשיך להתפשט עלולים ליצור נזקים בחומרים עצמם כמו למשל ריקבון של עץ, פגיעה במערכות החשמל והבידוד של המבנה ועוד. הדרך היחידה למנוע החמרת הנזק היא על ידי איתור מהיר של הגורם לרטיבות וכן טיפול מיידי וללא דיחוי על ידי אנשי מקצוע.

מי מבצע בדיקה לאיתור ליקויי רטיבות וכיצד נראית בדיקה מהסוג הזה?

חשוב מאוד לבצע את הבדיקה לאיתור ליקויי רטיבות על ידי מהנדס המוסמך לבצע אותה, בעל ניסיון באבחון ליקויים מהסוג הזה, וזאת באמצעות מכשור ייעודי הקיים ברשותו והכולל בין היתר מצלמות אינפרא אדום, מדדי לחות וציוד נוסף לאיתור ליקויים קיימים. בשביל המשימה הרגישה נדרשת עין מיומנת ומנוסה שתדע להבחין ולזהות בנוסף גם אזורים פוטנציאלים בעלי סיכון מוגבר, אשר סיכויים גדולים כי עין לא מקצועית לא תדע לזהות.

שכנות טובה באיתור ליקויי רטיבות

אחת הבעיות הנפוצות בליקויי רטיבות הוא שמי שסובל מהליקוי הוא לא מי שאחראי לו. למה הכוונה? לליקויי רטיבות הנובעים מצנרת ברצפה או מחוסר איטום הולם במקלחות בבניינים משותפים, ואז מי שיסבול מהליקוי הוא השכן מלמטה, אך אל תטעו – האחריות לנזק היא עליכם, ונזקים כאלה עשויים להיות הרסניים ויקרים.

לעיתים דירות יד 2 נמכרות עם ליקויים כאלה שמנסים להיות מושתקים (כי הרי לא רואים דבר במבט בעין בלתי מקצועית בכל חלקי הדירה) ומיד לאחר הרכישה מתחילים היחסים הבעייתיים עם השכנים מלמטה, לכן, גם בשביל שכנות טובה, חשוב להזמין את השירות לפני קניית דירה ולדאוג לטפל בליקויי הרטיבות.

כמה עולה בדיקה לאיתור ליקויי רטיבות?

כאמור, בדיקה לאיתור ליקויי רטיבות הינה בדיקה אחת מתוך מכלול של בדיקות המתבצעות לצורך איתור כל הליקויים הקיימים בנכס לפני הכניסה אליו ו/או לפני רכישתו. ולכן כאשר אנחנו באים להשיב על השאלה כמה עולה בדיקה לאיתור ליקויי רטיבות? 

העלות של בדיקה מסוג זה מושפעת ממספר גורמים: הנכס הנבדק- האם מדובר בנכס יד ראשונה? נכס יד שנייה? דירה לאחר שיפוץ? כמו כן, גורם נוסף המשפיע והוא שטח הדירה- האם מדובר בדירת 3, 4 או 5 חדרים? ככל ומדובר בדירה יד 2, גם גיל המבנה משפיע על נושא התמחור.

ככלל טווח המחירים של בדיקה הכולל בדיקה לאיתור רטיבות נע בין 1,000-2,000 ש"ח. מומלץ וכדאי לפנות אל חברת בדק הבית לקבלת הצעת מחיר מותאמת אישית לצרכים שלכם. עוד חשוב לדעת, שבסופו של יום תועבר על ידי החברה המבצעת דו"ח הנדסי מפורט המתאר את הליקויים ואת השווי של התיקון שלהם. דו"ח זה משמש במידת הצורך גם כעדות בבית משפט וכאמצעי להוכחת טענותיכם בפני האחראים לתיקון.

כיצד מטפלים בליקוי רטיבות?

שיטות הטיפול בליקויי רטיבות משתנות לפי היקף הנזק והאופי שלו. אין דין בעיית איטום כבעיית פיצוץ בצינור.  איש המקצוע המתאים, בין אם זה קבלן איטום, אינסטלטור או מומחה לשיקום עובש, ידע לתת את הפתרון המתאים והשלם לבעיה, בין אם מדובר בשיפור אוורור, תיקון אמצעי איטום, תיקון נזילות וכו'. מכאן גם החשיבות של משימת המהנדס במסגרת בדק בית לאתר את הסיבה הרלוונטית והמדויקת לרטיבות. רק מתן פתרון הולם לסיבה הממשית הגורמת לרטיבות תביא למניעתה ולהפסקת הרטיבות, גידול העובש ונזקים נוספים.

הליקויים אותרו - של מי האחריות?

מי נושא באחריות לתקן את הליקויים? תלוי. במידה ומדובר ברכישת דירה יד ראשונה מקבלן, הרי שהקבלן מחויב לשאת בתיקון הליקויים בהתאם להסכם הרכישה ולאחריות שנת הבדק. כאשר מדבר בדירה יד שנייה, ובהתחשב בכך שהבדיקה מבוצעת לפני חתימה על חוזה, הרי שהרוכש הפוטנציאל יכול לדרוש כחלק מתנאי העסקה את תיקון הליקויים האמורים. ומה לגבי מצב שבו כבר נערכה עסקה לרכישת דירה יד שנייה והליקויים אותרו מיד לאחר כניסה אל הדירה? במצב כזה, יכול הרוכש לטעון כי היה על המוכר לגלות במסגרת התחייבויותיו אודות הליקויים ולתבוע ממנו לשאת בנזקים.

מצב אחר הוא מצב שבו הליקויים מתגלים כאשר בעל הנכס מתגורר בדירה. אם למשל מדובר בפיצוץ בצנרת, גם כאן תלוי במיקום של הצנרת, ואולם סביר כי בעל הנכס יצטרך לשאת בעלות התיקון, אלא אם מדובר בליקוי אשר המקור שלו הוא בדירה אחרת למשל דירה הממוקמת מעל הדירה הסובלת מרטיבות, שאז ייתכן והאחריות תהא של בעל הנכס שהמקור לרטיבות הוא בנכס שלו. כל מקרה צריך להיבחן בהתאם לנסיבותיו ואם יש סכסוך או חוסר בהירות או חוסר הסכמה על מי חלה האחריות יש להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום.

לסיכום

לפני שרוכשים דירה חובה לערוך בדק בית לצורך איתור כלל ליקויי הבנייה הקיימים, לרבות ליקויי רטיבות, על סוגיהם השונים. איתור בזמן יכול להוביל לתיקון לפני החמרה ומניעת נזקים נוספים, כמו גם להשפיע על ערך הדירה ועל כדאיות העסקה. בדיקה לאיתור ליקויי רטיבות מתבצעת במסגרת בדק בית על ידי מהנדס מומחה לרשותו עומד הציוד המתקדם והנדרש לאיתור הגורמים לרטיבות. פנו אל חברת גאיה הנדסה לצורך ביצוע בדיקה לאיתור ליקויי רטיבות כחלק מבדק בית מקצועי ויסודי.

אהבתם את המאמר? נשמח אם תשתפו :)

Facebook
LinkedIn
WhatsApp

מאמרים נוספים

קבלת הצעת מחיר